17. 07. 2021 11:28 , článok bol aktualizovaný 17. 07. 2021 17:06 | BRATISLAVA/TASR

SHMÚ zvýšil výstrahu pred búrkami na strednom a juhovýchodnom Slovensku

Druhý stupeň výstrahy vydali pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho kraja a pre okresy Dunajská Streda i Galanta.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pete Caster/Lewiston Tribune via AP

Meteorológovia zvýšili stupeň výstrahy pred silnými búrkami s krúpami najmä pre okresy stredného a juhozápadného Slovenska. V týchto oblastiach platí v sobotu do 19.30 h. Vo viacerých okresoch hrozia aj prívalové povodne. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.

Druhý stupeň výstrahy vydali pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho kraja a pre okresy Dunajská Streda i Galanta. "S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 40 až 60 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 18 až 25 metrov za sekundu (65 až 90 kilometrov za hodinu)," spresnil SHMÚ. Vo zvyšných oblastiach, s výnimkou krajného východu krajiny, platí do 22.00 h prvý stupeň výstrahy.

Zvýšená výstraha pred prívalovými povodňami je v oblastiach Dunajskej Stredy, Nových Zámkov, Galanty, Šale, Nitry, Zlatých Moraviec. Tiež Banskej Štiavnice, Žiaru nad Hronom a Zvolena. Prvý stupeň tejto výstrahy platí v oblasti Liptovského Mikuláša, Ružomberka, Tvrdošína a Banskej Bystrice. Ich platnosť je zväčša do sobotného podvečera.

Na vysoké teploty do 34 stupňov Celzia upozorňujú meteorológovia v okresoch Sobrance, Michalovce a Trebišov. Najnižší stupeň výstrahy platí do 18.00 h.


VIAC Z Domáce