18. 07. 2021 19:25 | BRATISLAVA/TV Markíza

Šesť pojednávacích dní prinieslo 15 svedectiev. Pozrite si zhrnutie procesov s Dušanom Kováčikom

Napriek mnohým obžalobám tvrdí, že je nevinný.

Pozrite si zhrnutie procesov s Dušanom Kováčikom
Pozrite si zhrnutie procesov s Dušanom Kováčikom Foto: TV Markíza

Bol známy tým, že roky nepodal ani jednu obžalobu, nakoniec čelí obžalobe sám. Súdny proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom má za sebou kľúčovú časť. Za šesť pojednávacích dní stihlo odznieť celkovo 15 svedectiev. Viaceré z nich obžalobu potvrdili. Vypovedal aj najznámejší kajúcnik Ľudovít Makó. Opísal ako Kováčikovi v kaviarni odovzdal vysoký úplatok.

Podporovanie zločineckej skupiny takáčovcov, vynášanie citlivých informácií z vyšetrovania, zneužívanie právomocí a 50-tisícový úplatok, to, že bossovi skupiny Kudličkovi zariadi prepustenie z väzby. Toto všetko dáva za vinu bývalému špeciálnemu prokurátorovi obžaloba.

Kováčik však obvinenia odmieta, na súde odmietol aj dohodu o vine a treste. Tvrdí, že je nevinný.

Inak to však vidia viacerí svedkovia, ako prvého súd vypočul bývalého člena skupiny takáčovcov, práve on mal vybavovať prepustenie svojho šéfa z väzby. Riešil to vraj cez dnes už nebohého Františka Bohma a ten následne oslovil Ľudovíta Makoa, ktorý sa s Kováčikom pozná. Takáčovci za to ponúkali 100-tisíc eur.

Očakávaná bola najmä výpoveď najznámejšieho kajúcnika exšéfa daňových kriminalistov. Ten korupciu potvrdil, povedal ako oslovil Kováčika, a ako vtedajší špeciálny prokurátor prisľúbil, že sa to pokúsi vyriešiť. Keď sa Kudlička dostal z väzby, prišli peniaze, po 25 tisíc si nechali ako províziu Bohm s Makóm a zvyšok išiel Kováčikovi. Makó opísal, ako mu úplatok odovzdal v kaviarni v nákupnom centre v Bratislave.

Pred súd predviedli z väzenia ako svedka aj samotného mafiánskeho bosa Ľubomíra Kudličku, ten ale odmietol, že by jednak Kováčika poznal, aj to, že sa cez neho snažil niečo vybaviť. Výpoveď svojho bývalého spoločníka spochybnil.

Pred súdom vypovedali aj viacerí bývalí Kováčikovi kolegovia, vrátane prokurátorky Blanky Godžovej. Práve ona nepodala voči prepusteniu Kudličku z väzby sťažnosť a tak mafiánsky bos smeroval na slobodu. Na súde vtedy iba zastupovala kolegu, ktorý bol na dovolenke, potvrdila, že jej predtým volal Kováčik, s tým aby sťažnosť nepodávala, pričom dozorový prokurátor mal byť proti prepusteniu. Ďalší z Kováčikových kolegov pred súdom prezradil aj to, ako ho vraj Kováčik vlani na jeseň čakal, že ho zadržia.

Kováčika zadržali v októbri, počas súdneho pojednávania vyšlo najavo aj to, že policajti uňho doma našli tisíce eur v hotovosti. Vyše 10-tisíc našli aj v škatuli od cigár na povale jeho domu. V kancelárii zas zaistili dokumenty k viacerým citlivým kauzám.

Kedy bude proces pokračovať, vám v reportáži odhalí René Medzihradský.

 


VIAC Z Domáce