22. 07. 2021 19:00 | SLOVENSKO/TV Markíza

Samosprávy vyzývajú ľudí k využívaniu ekologickejšej MHD. Mnohých však odrádza nižší komfort

Autobusy totiž často jazdia bez zapnutej klimatizácie alebo ju vôbec ani nemajú namontovanú.

Samosprávy vyzývajú ľudí k využívaniu ekologickejšej MHD.
Samosprávy vyzývajú ľudí k využívaniu ekologickejšej MHD. Foto: TV Markíza

Po Nitre premáva 29 liniek mestskej hromadnej dopravy. Klimatizácia je podľa mesta takmer v polovici autobusov. Cestujúci ju však akosi necítia. Mesto tvrdí, že od januára budúceho roka tento problém pod Zoborom už nebude.

„Toto je posledné leto, kedy jazdia tieto autobusy. Od budúceho roku sme vysúťažili nového dopravcu. Do podmienok súťaže sme si dali, že všetky autobusy musia mať klimatizáciu,“ uviedol Tomáš Holúbek, hovorca Nitry.

V Trnave nie je chladenie dokonca ani v nových autobusoch, ktoré po meste jazdia len tri týždne. Radnica takúto podmienku do verejnej súťaže nezadala.

„V našich podmienkach by bola klimatizácia v autobusoch neúčinná. Zastávky sú veľmi blízko pri sebe, je to zhruba 300, maximálne 500 metrov a autobusy na nich otvárajú všetky dvere, čiže ochladený vzduch by okamžite unikal z autobusu,“ vysvetľuje Veronika Majtánová, hovorkyňa Trnavy.

Ďalších 17 nových autobusov by malo v Trnave pribudnúť až v roku 2026. Na radnici však zvažujú, že klímu by do vozidiel MHD predsa len dali.

Aj v trenčianskej mestskej hromadnej doprave jazdia autobusy bez klimatizácie, a tak skoro sa to ani nezmení. Prečo, to sa dozviete z reportáže Michala Bujnu a Jakuba Takáča.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce