23. 07. 2021 09:29 , článok bol aktualizovaný 23. 07. 2021 17:18 | BRATISLAVA/mm, TASR

VIDEO: Policajné manévre! Ťažkoodenci vytlačili agresívny dav spred parlamentu

Dav hecujú aj niektorí poslanci NR SR.

Ťažkoodenci vytláčajú dav
Ťažkoodenci vytláčajú dav Foto: TVNOVINY.sk
Demonštranti slovne a neskôr aj fyzicky napadli štáb TV Markíza.
Demonštranti obkolesili štáb TV Markíza.
Demonštranti pred parlamentom.

Pred parlamentom to v posledných hodinách poriadne vrie. Stovky ľudí sa totiž zišli na demonštrácii, na ktorej žiadajú, aby nebola prijatá novela zákona, podľa ktorej by za určitých okolností boli očkovaní zvýhodňovaní. Mnohí z davu taktiež vo všeobecnosti odmietajú nosenie rúšok, očkovanie a popierajú samotnú pandémiu.

Pozrite si reportáž TV Markíza

 

Od počiatku protestu bolo v dave cítiť agresivitu, vchod do Národnej rady museli chrániť desiatky ťažkoodencov. Demonštranti sa dobíjali aj do budovy, polícia následne použila slzný plyn. Jednu policajtku zranili.

TIP: VIDEO: Peter Pellegrini sa chcel prihovoriť davu pred NR SR. Po pár slovách ho ľudia vypískali

K utlmeniu napätie neprispievali ani niektorí prítomní opoziční poslanci - Marian Kotleba a Ľuboš Blaha, ktorí dav ešte viac burcovali. Vraj budú bojovať proti „očkovaciemu fašizmu".

V jednom momente sa dav obrátil aj na prítomných novinárov, štáb TV Markíza aj obkľúčili. Redaktorovi a kameramanovi vulgárne nadávali, obliali ich vodou a prišlo aj na strkanie. Ťažkoodenci napokon okolo 13.00 h. vytlačili postupne dav z tesnej blízkosti parlamentu. Zatiaľ sa to zaobišlo bez väčších incidentov. Demonštranti kričia heslá ako "gestapo".

Ťažkoodenci vytláčajú dav spred budovy parlamentu

 

Dav má aj neštandardné požiadavky, ako sú televízory, aby videli naživo rokovanie parlamentu, stoličky a žiadajú aj dodržiavanie pitného režimu. Podľa našich informácií im predseda ĽSNS už zabezpečil balené vody. Ak to bude potrebné, tak demonštranti chcú pred parlamentom stanovať.

Video, ako útočia na štáb TV Markíza

 

V parlamente sa v piatok začala mimoriadna schôdza. Poslanci rokujú aj o novele zákona, ktorá hovorí o zohľadňovaní očkovania pri jednotlivých opatreniach, napríklad pri vstupe do prevádzok.

Na snímke počas protestu predseda ĽSNS Marian Kotleba a poslanec Ľuboš Blaha
Na snímke počas protestu predseda ĽSNS Marian Kotleba a poslanec Ľuboš Blaha Foto: TASR/Pavol Neubauer
 

Vládny návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva SR by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz.

Ten má informovať, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala. Poslanci by mali o návrhu rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.


VIAC Z Domáce