24. 07. 2021 10:20 | BRATISLAVA/TASR

Dušan Kováčik je politický väzeň, mali by ho okamžite prepustiť, vyhlásil R. Fico

Predseda Smeru si myslí, že vláda chce vytvoriť z Dušana Kováčika symbol "smeráckeho zločineckého režimu".

Dušan Kováčik na súde.
Dušan Kováčik na súde. Foto: TV Markíza

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je nevinný človek, ktorý nič neurobil a mal by byť okamžite prepustený z výkonu väzby a oslobodený spod obžaloby. Na sobotňajšom brífingu to vyhlásil predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico.

"Sme presvedčení, že prípad Dušana Kováčika je vymyslený a nafingovaný. Stal sa obeťou spiknutia. Je politickým väzňom, ktorý nevinne a bez dôkazov sedí vo výkone väzby," uviedol Fico. V prípade bývalého špeciálneho prokurátora sú podľa jeho slov podozrenia na manipuláciu s trestnými konaniami či z toho, že boli použití najatí univerzálni svedkovia.

"Jediný, kto svedčí voči Dušanovi Kováčikovi je Ľudovít Makó. Ten to povedal až potom, čo ho zadržali a vzali do väzby. Dnes si chodí po slobode a finančne sa mu darí," skonštatoval šéf Smeru-SD. Zadržanie, obvinenie a následná obžaloba Dušana Kováčika podľa Fica súvisela so snahou vlády získať a obsadiť funkciu špeciálneho prokurátora, ale aj vytvoriť z Dušana Kováčika symbol "smeráckeho zločineckého režimu".

Bývalý špeciálny prokurátor čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tvrdí, že je nevinný. Koncom marca Dušana Kováčika obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Dušan Kováčik mal prijať úplatok vo výške 50.000 eur.


VIAC Z Domáce