25. 07. 2021 11:00 , článok bol aktualizovaný 25. 07. 2021 18:15 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Sme rodina žiada Mikulcov odchod. Kollár chce zvolať koaličnú radu

OĽaNO, Za ľudí aj SaS za Mikulcom stoja.

Roman Mikulec.
Roman Mikulec. Foto: TASR

Predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár požiadal koaličných partnerov o zvolanie mimoriadnej koaličnej rady. Jediným bodom programu má byť otázka zotrvania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) a policajného prezidenta Petra Kovaříka vo funkciách. Vyhlásil to minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) s tým, že majú vážne výhrady. Je presvedčený, že veci zašli tak ďaleko, že sa to viac nedá zametať pod koberec. Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský si myslí, že Kovařík aj Mikulec by mali odstúpiť. Mikulec jeho dôveru nemá.

„Neviem si predstaviť že táto vládna koalícia, ktorá bola zvolená s tým, že nastavíme spravodlivosť na Slovensku, by mala postupovať takým spôsobom, že teraz zrazu bude veci zametať pod koberec. Musíme ukončiť to, že opozícia sa nám smeje do tváre, že niekto nezvláda veci v rezorte vnútra," podčiarkol Krajniak. Namietal aj postup koaličných partnerov pri opozíciou iniciovanej mimoriadnej schôdzi na odvolanie Mikulca z funkcie. Nemyslí si, že takéto vyhýbanie sa opozícii je správne a že vznesené pochybnosti by mali "ostať vo vzduchu“.

Pčolinský namieta, že koaliční partneri im ani neoznámili, že budú blokovať schôdzu na odvolanie Mikulca. Očakával klasický priebeh rokovania. Partneri sa podľa neho zrejme obávali výsledku hlasovania o vyslovení nedôvery ministrovi Mikulcovi. Je presvedčený, že sa maria vyšetrovania káuz. Hovorí o potrebe všetky veci dôsledne vyšetriť. Sme rodina chce vysvetlenie viacerých otázok a na to chce tlačiť aj v koalícii.

Pčolinský považuje podozrenia za vážne a mlčanie zo strany kompetentných za neakceptovateľné. „Nemajú ani potrebu to vysvetliť,“ poznamenal. Krajniak dodal, že Mikulca nepodozrieva, že by priamo dával pokyny či maril vyšetrovania. Má však pocit, že sa to mohlo diať dlhé mesiace a nepreverovalo sa to dôsledne.

 

OĽaNO Za ľudí aj SaS za Mikulcom stoja

Klub OĽaNO podozrenia odmieta. „Po dôležitom rokovaní o zákone, ktorý ochraňuje ľudí pred následkami pandémie, naši poslanci sa rozhodli nezaprezentovať pri otvorení schôdze, ktorej jediným účelom malo byť vylievanie špiny, šírenie lží a dezinformácií. Robertovi Ficovi, Petrovi Pellegrinimu a spol., ktorým sa nepáči nástup spravodlivosti a výpovede ich vlastných nominantov o páchaní rôznych zločinov, nebudeme pomáhať v ďalšom nenávistnom ťažení proti ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi, ktorý svoj mandát vykonáva čestne a profesionálne,“ uviedlo hnutie v oficiálnom stanovisku.

Mikulec sa podľa klubu ničím neprevinil, práve naopak - garantuje príslušníkom policajného zboru voľné ruky a slobodu vo výkone ich práce.

„Zdochýnajúci kôň kope najsilnejšie. Opätovný pokus o odvolanie Romana Mikulca vnímame len ako prejav enormného strachu ľudí, ktorí sa veľmi boja politickej a trestnoprávnej zodpovednosti. Poslanci dnes dali jasne najavo, čo si myslia o tejto zúfalej snahe,“ vyjadril sa predseda poslaneckého klubu Michal Šipoš.

Mikulca podporuje aj predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. „Vo voľbách sme ľuďom sľúbili, že polícia bude mať voľné ruky a v súlade so zákonom bude môcť vyšetrovať všetky podozrenia z trestných činov. Určite sa nechceme vrátiť do časov, keď minister vnútra zametal pod koberec všetky kauzy vplyvných ľudí a keď policajný prezident pomáhal zločincom získavať informácie z policajných databáz,“ uviedla Remišová.

O vine a nevine podľa jej slov nerozhoduje polícia, ale nezávislé súdy na základe dôkazov. Považuje preto v tomto štádiu za zbytočné rozoberať výpovede jednotlivých zločincov a neustále pre to odvolávať ministra vnútra.

Aj strana SaS stojí za ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽANO). Potvrdil to hovorca liberálov Ondrej Šprlák.

Pochybnosti a otázky na ministra vnútra sa podľa SaS majú v prvom rade riešiť na koaličnej rade. „A nie sa pridávať k opozícii, ktorá chce na mimoriadnej schôdzi len vytĺkať politický kapitál,“ uvádza SaS. Ako dodali, zároveň platí „padni komu padni“, pričom polícia a orgány činné v trestnom konaní majú rozviazané ruky.

Fico: Aj Radičová vedela, čo je to za lumpa

Koalícia znefunkčnila Národnú radu (NR) SR, pretože sa bojí odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO). Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico po tom, ako sa v nedeľu ráno pre neuznášaniaschopnosť pléna nepodarilo začať rokovanie o návrhu na odvolanie Mikulca. Označil ho za lumpa a korupčného ministra, ktorý zabezpečoval kšefty pre svoju rodinu už v minulosti a má na konte aj daňové delikty.

„Budeme toľko trvať na odvolaní Mikulca, až sa nám ho podarí dostať z ministerstva,“ vyhlásil Fico.

Trvá na tom, že tento človek nemôže ostať vo funkcii. Okrem údajných Mikulcových „kšeftov“ ešte v časoch jeho pôsobenia vo Vojenskom spravodajstve hovoril Fico opätovne aj o zákazkách pre jeho otca či brata. Poukázal aj na to, že Mikulec chcel ísť v roku 2012 do vojenského štábu EÚ.

To však podľa Ficových slov stopla vtedajšia premiérka Iveta Radičová, ktorá viedla aj rezort obrany. „Radičová vyslovene napísala, že nesúhlasí s tým, aby Mikulec išiel pracovať do vojenského štábu EÚ, lebo vedela, čo je to za lumpa,“ poznamenal.


VIAC Z Domáce