27. 07. 2021 09:43 | BRATISLAVA/TASR

Zomrel bývalý poslanec a otec Vodného diela Gabčíkovo Július Binder (†89)

Bol nositeľom viacerých vyznamenaní.

Július Binder na archívnej snímke
Július Binder na archívnej snímke Foto: TASR

Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel v pondelok (26. 7.) bývalý vodohospodár, projektant, manažér a poslanec Július Binder. Zohral významnú úlohu pri výstavbe a dokončení Vodného diela Gabčíkovo. Informuje o tom Vodohospodárska výstavba na svojej webstránke.

Július Binder sa narodil 12. septembra 1931 v Bernolákove. Vyštudoval odbor hydrotechnické stavby na Fakulte inžinierskeho staviteľstva Slovenskej vysokej škole technickej (SVŠT, dnes Slovenská technická univerzita, STU) v Bratislave. Od januára 1991 do konca januára 1998 bol riaditeľom štátneho podniku Vodohospodárskej výstavby Bratislava.

Podieľal sa na projektovaní vodohospodárskych diel a hydrotechnických stavieb. Bol pri návrhu a realizácii Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN). Inicioval a bezprostredne riadil uvedenie Vodného diela Gabčíkovo do prevádzky. Mal rozhodujúci podiel na vyriešení ochrany podzemných vôd na Žitnom ostrove pred ropnými derivátmi.

Vydal niekoľko odborných knižných publikácií. Vo volebnom období 1998 - 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady (NR) SR za Hnutie za demokratické Slovensko. Bol nositeľom viacerých vyznamenaní.

Na jeho úmrtie upozornila TV Joj.


VIAC Z Domáce