28. 07. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Poslanci z OĽaNO predkladajú uznesenie na podporu aj sexuálnych menšín. Môže rozvíriť koaličné vody

V Sme rodina si myslia, že práva každého sú dnes chránené.

Skupiny LGBTI.
Skupiny LGBTI. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Chcú odsúdiť nenávistné prejavy a podporiť menšiny. Skupina koaličných poslancov predkladá uznesenie, ktoré možno rozvíri koaličné vody. Vyjadriť podporu pre minoritu vrátane tej sexuálnej má však byť len prvý krok. Koaličná zmluva totiž počíta aj s reálnymi zmenami zákonov, ktoré by im pomohli.

Slovné útoky na menšiny nielen na internete, ale aj v uliciach či dokonca na pôde parlamentu by v Národnej rade chceli odsúdiť. Skupina liberálnych poslancov za OĽaNO predkladá uznesenie, v ktorom menšinám vyjadria podporu a uznanie.

„Musíme sa postaviť za slobodu, rovnosť a solidaritu,“ povedal poslanec Andrej Stančík.

O uznesení sa má hlasovať v septembri, hlasy na jeho schválenie sú však neisté. Keďže sa v ňom spomínajú aj sexuálne menšiny, pre väčšinovo konzervatívny parlament vrátane veľkej časti klubu OĽaNO môže byť ťažko priechodná.

„Nevidím dôvod, aby sa niekto nezastal práv a slobôd menšín,“ myslí si poslanec Kristián Čekovský.

„Plne podporujeme ochranu základných práv a slobôd tak, ako ich definuje naša ústava. Zároveň ma mrzí, že kolegovia toto znenie návrhu uznesenia neprerokovali na poslaneckom klube ani koaličnej rade,“ povedala poslankyňa Anna Záborská.

Čekovský však nesúhlasí a hovorí, že uznesenie prešlo poslaneckým klubom OĽaNO aj koaličnou radou.

„Pokiaľ mi je známe, predchádzajúci návrh uznesenia nebol koaličnou radou schválený a súčasné znenie nebolo predložené,“ dodala Záborská.

Opozícia vyzýva poslancov, aby priniesli aj zákony, ktoré ľuďom pomôžu.

„Nech nedávajú žiadne deklarácie, nech prinesú zákony. Vyzývame ich, aby priniesli zákony, ktoré pomôžu riešiť životné situácie ľudí,“ hovorí Richard Raši (Hlas).

Zákony na podporu menšín vraj prídu čoskoro. Vláda má zlepšenie ich postavenia priamo vo svojom programovom vyhlásení. To síce podpisovali aj ľudia okolo Anny Záborskej či poslanci Sme Rodina, nájsť však podporu napríklad pre úpravu spolužitia osôb rovnakého pohlavia asi nebude jednoduché. So svojím návhom má prísť aj strana SaS.

„Pracujeme na legislatívnom návrhu, ktorý by zlepšil život tejto komunity. Uvidíme, čo povedia kolegovia vtedy. Otázka je na najväčší klub OľaNO a na Sme Rodina, čo najviac vykrikujú, že ľudí netreba diskriminovať, tak nech sa ukážu,“ odkázala poslankyňa za SaS Jana Bittó Cigániková.

Čítajte tiež: Dostál: Vláda sa zaviazala upraviť vzťahy aj homosexuálnych párov. Svoj návrh sme dali koaličnej rade

„Myslíme si, že za súčasných okolností sú práva každého jedinca dostatočne chránené ústavou aj zákonmi,“ dodal minister práce za Sme rodina Milan Krajniak.

Pozrite si reportáž Martina Petra:

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce