29. 07. 2021 09:42 , článok bol aktualizovaný 29. 07. 2021 21:29 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Policajti po ôsmich hodinách zakročili v centre Bratislavy. Protest rozpustili

MHD jazdí v plnom rozsahu.

Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády.
Účastníci protestného zhromaždenia proti opatreniam vlády. Foto: TASR

Polícia začala po 20.00 h rozpúšťať protestné zhromaždenie a vytláčať protestujúcich z cestných komunikácií v okolí Hodžovho námestia, ktoré počas dňa zablokovali. Dopravný podnik Bratislava (DPB) tiež obnovil bežnú premávku.

Protestujúcich z ciest začali vytláčať ťažkoodenci, podľa zverejnených videí došlo aj k menším stretom. S pomocou ťažkoodencov sa takisto podarilo uvoľniť zablokovaný autobus MHD v podjazde na Hodžovom námestí. „Premávka je už obnovená v plnom rozsahu,“ informoval TASR hovorca DPB Martin Chlebovec.

Podľa viacerých vyjadrení nie je vylúčené, že protest bude pokračovať aj v piatok (30.7.).
Primátor hlavného mesta SR Matúš Vallo verí, že štátna polícia sa na prípadné ďalšie protesty pripraví lepšie „a prejavenie názoru demonštrantov už nebude spojené s paralýzou mesta“.

Bezpečnostné zložky o štvrtkovom proteste na Hodžovom námestí vedeli dopredu, aj keď verejné zhromaždenie nebolo oficiálne oznámené. Uviedli z bratislavskej mestskej časti Staré Mesto s tým, že neohlásenie protestu nie je dôvod na jeho zakázanie.

Na protesty reagovali aj viceprezident Policajného zboru Róbert Bozalka a riaditeľ Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Viliam Adamec. Tvrdia, že zásah doteraz nepovažovali za nutný.

 

Polícia podľa ich slov nedokáže určiť, či sú všetci účastníci verejného zhromaždenia. Je turistická sezóna, ľudí je tak v uliciach veľa. Počas protestov nezaznamenala žiadne vážne porušenie verejného poriadku a nedošlo k žiadnym útokom na osoby. Poškodené bolo jedno auto, páchateľ bol na mieste zadržaný.

Informovali tiež, že priebeh zhromaždenia monitorujú. Zabrániť zhromaždeniu vraj nebolo možné. Argumentovali, že i napriek faktu, že nešlo o oznámené zhromaždenie, nie je zákonný dôvod zhromaždenie rozpustiť.

„Nedochádza k vážnym útokom na zdravie či bezpečnosť alebo k vážnemu narušeniu verejného poriadku," povedal Bozalka.

Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO) je znepokojený dianím pred Prezidentským palácom v Bratislave. „Každý má právo vyjadriť svoj názor, no mal by to urobiť slušne a bez toho, aby obmedzoval slobodu druhých," povedal v reakcii na štvrtkový protest odporcov očkovania, ktorí zablokovali dopravu v okolí Hodžovho námestia.

Heger, ktorý je na pracovnej ceste v regióne hornej Nitry, zároveň prostredníctvom videa na sociálnej sieti upozornil, že Slovensko je v súčasnosti na prahu tretej vlny pandémie. „V hre sú zdravie a životy našich blízkych. Ochránime ich jedine tak, že sa budeme správať zodpovedne," zdôraznil premiér.

Starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová vyhlásila, že každá sloboda ide ruka v ruke so zodpovednosťou.

„Vyzývam preto organizátorov a aj účastníkov neoznámeného zhromaždenia, aby rešpektovali pokyny polície a bezpečnostných zložiek štátu, neblokovali komunikácie a zdržali sa akýchkoľvek prejavov násilia či porušovania zákonov Slovenskej republiky," apelovala starostka.

Blokovali ulice a MHD

Protestujúci rozšírili blokáciu ciest v okolí Hodžovho námestia v Bratislave o ďalšie ulice. Blokovali aj Staromestskú ulicu, Suché mýto, Štefánikovu ulicu i cestu na križovatke Banskobystrická-Hodžovo námestie-Námestie 1. mája. V centre hlavného mesta vznikali rozsiahle kolóny. V úseku je prerušená premávka MHD liniek 83, 84, 93, 147, 203, 207 a 212. V okolí jazdili protestujúci na motorkách.

Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.
Protest pred Prezidentským palácom v Bratislave. Foto: TV Markíza
 

Na fotografii vyššie je vidieť autobus linky 80, ktorej vodič po presmerovaní na obchádzkovú trasu uviazol v podjazde na Hodžovom námestí. Demonštrujúci dav odmietal uvedené vozidlo uvoľniť tak, aby mohlo pokračovať v jazde. „Dopravný podnik Bratislava touto cestou zdôrazňuje, že sa do demonštrácie nezapája a od tohto protestu sa dištancuje," informoval hovorca DPB Martin Chlebovec.

„Bezpečnostné zložky o ňom vedeli a pripravili opatrenia vrátane napríklad dočasného zatvorenia blízkej Grassalkovičovej záhrady. Predpokladáme, že aj počas protestu konala polícia tak, aby protest prebehol čo najpokojnejšie, bez násilností a potýčiek," uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Problémom takýchto neohlásených a nepovolených zhromaždení je podľa jeho slov chýbajúci, respektíve úradom neznámy organizátor a nekontrolovaný dav sa nespráva štandardne. „To môže bezpečnostným zložkám skomplikovať ich prácu," poznamenal hovorca. Poukázal pritom, že podľa zákona o zhromažďovacom práve je za pokojný a bezpečný priebeh verejného zhromaždenia zodpovedný organizátor.

Sanitka mala problém prejsť

Pred Prezidentským palácom na Hodžovom námestí v Bratislave protestuje od štvrtka rána niekoľko stoviek ľudí proti pandemickým opatreniam i proti prezidentke SR Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu. Polícia deklaruje, že pre štvrtkové neoznámené verejné zhromaždenie prijala adekvátne opatrenia, situáciu monitoruje a priebežne vyhodnocuje.

Miestom mala problém prejsť aj sanitka. Ako informovala polícia, išlo o ojedinelý prípad a ďalšie sanitky prechádzali bez obmedzení.

Pozrite si exkluzívne zábery z dronu:

 


VIAC Z Domáce