30. 07. 2021 11:02 , článok bol aktualizovaný 30. 07. 2021 15:55 | BRATISLAVA/TASR

Protesty v Bratislave boli pokojné, účasť nebola vysoká

Protestujúci vo štvrtok na niekoľko hodín zablokovali cesty v centre Bratislavy.

Protestujúci pred Prezidentským palácom
Protestujúci pred Prezidentským palácom Foto: TV Markíza

Protest pred Prezidentským palácom v centre Bratislavy pokračoval aj v piatok. Od rána sa na mieste postupne schádzali ľudia. Bratislavská polícia podľa vlastných slov prijala adekvátne opatrenia a v prípade narušenia verejného poriadku či páchania inej trestnej činnosti bola pripravená v zmysle zákona zasiahnuť.

Na neďalekom Námestí slobody sa tiež konala demonštrácia na podporu očkovania, ktorú organizovala mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko. Podľa odhadov sa jej zúčastnilo okolo 300 ľudí, akcia sa skončila zhruba po hodine niečo po 18. hodine.

„Zástupcovia štátnej polície nás ubezpečili, že v súvislosti s piatkovým zhromaždením prijali adekvátne opatrenia. Prioritou pre Staré Mesto je, aby nedošlo k narušeniu riadne oznámeného verejného zhromaždenia na Námestí slobody. Zvolávateľ neoznámeného verejného zhromaždenia sa mestskej časti vyjadril, že nie je jeho úmyslom blokovať dopravu, ani narušiť pokojný priebeh iného zhromaždenia,“ uviedol hovorca Starého Mesta Matej Števove.

Podľa hovorcu Prezídia PZ Michala Szeiffa bol priebeh akcií pokojný. „Polícia monitorovala od ranných hodín priebeh zhromaždenia na Hodžovom námestí. Priebeh tohto zhromaždenia bol pokojný bez prípadov výtržností alebo komplikácií v doprave. Na osobnej slobode bol obmedzený iba muž, ktorý sa nahý a zjavne pod vplyvom alkoholu v popoludňajších hodinách kúpal vo fontáne,“ uviedol s dôvetkom, že krátko po 17.00 h bol z Námestia slobody predvedený 70-ročný muž, ktorý nerešpektoval výzvu usporiadateľa a svojim hlučným správaním narúšal priebeh tam riadne ohláseného verejného zhromaždenia. Z rovnakého dôvodu bol z námestia predvedený ešte jeden muž.“

 

Protestujú od štvrtka

Protest pred palácom na Hodžovom námestí sa začal vo štvrtok (29. 7.) ráno. Neskôr sa protestujúci dav pohol a zablokoval komunikácie v okolí, čo spôsobilo kolóny v meste a nútenú úpravu trás liniek MHD. Protestujúci sa presunuli aj smerom ku Kollárovmu námestiu, kde rovnako blokovali križovatku. Demonštranti počas celodenného "štrajku" protestovali proti očkovaniu, pandemickým opatreniam i proti prezidentke Zuzane Čaputovej, členom vlády a parlamentu.

Podľa polície sa na proteste pred palácom zúčastnilo 1 000 až 1 500 ľudí.

Polícia dlho proti protestujúcim nezasahovala, tvrdila, že na to nemá zákonný dôvod a že na zhromaždení nedochádza k vážnemu porušovaniu verejného poriadku. Protest začala rozpúšťať až po 20.00 h, protestujúcich postupne vytlačila z cestných komunikácií v okolí Hodžovho námestia. Dopravný podnik Bratislava tiež obnovil bežnú premávku.

 


 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk. 


VIAC Z Domáce