02. 08. 2021 08:50 , článok bol aktualizovaný 02. 08. 2021 13:53 | ČACHTICE/tvnoviny.sk

Voda opäť nemala zľutovanie. Ohrozovala drevené domčeky v Čičmanoch, valila sa viacerými dedinami

Prívalové dažde spôsobili povodne.

Zatopené Čičmany.
Zatopené Čičmany. Foto: Facebook/Obec Čičmany

Silné búrky, ktoré sa v nedeľu (1.8.) prehnali Slovenskom, boli opäť nemilosrdné. Voda zatopila niektoré dediny, vietor lámal stromy a zhadzoval strechy. Hasiči mali množstvo výjazdov. Stačilo pár minút a zatopilo celú obec. Vo Valaskej Belej vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Prívalové dažde spôsobili povodeň na viacerých miestach. Najhoršia situácia bola v okrese Bánovce nad Bebravou aj v oblasti Žiliny.


Voda zaplavila domy aj v známej obci Čičmany

Po prívalovom daždi stúpla hladina vôd o jeden meter. Podľa starostky obce Ivety Michalíkovej vymyla voda breh na parkovisku a z koryta sa vyliali miestne potoky.

„Vylieval sa potok, ktorý ide od salaša a aj potok pod lyžiarskym strediskom. Podobnú situáciu sme tu už mali, ale takéto dažde neboli veľmi dávno. Čistili sme rúry a prekopávali vpusty, aby voda netiekla po ceste. Trochu nám vymyla aj bočné cesty, ale dá sa po nich prejsť. Situáciu ideme riešiť, pretože máme miesto, na ktoré sa nedostanú ťažké mechanizmy. Musíme tam nasadiť pavúka od Povodia Váhu a oni nám musia pomôcť to vyčistiť. Inak to bude robiť stále problémy,“ podotkla Michalíková.

Záplavy v Čičmanoch.
Záplavy v Čičmanoch. Foto: Facebook/Obec Čičmany
 

Objekty ľudovej architektúry sú v poriadku

Objekty ľudovej architektúry sú v poriadku. Po obhliadke o tom informovala hovorkyňa Považského múzea v Žiline Magdaléna Lacková.

„Obe drevenice - Radenov dom aj Dom č. 42, sú v poriadku a interiér expozícií nebol nijakým spôsobom poškodený. Prúd vody, ktorý tiekol vedľa Radenovho domu, vyzeral naozaj hrozivo. Aj vďaka susedovi Jurajovi Kudjakovi, ktorý pri svojej drevenici vyhĺbil rigol, však voda ľahšie odtiekla," doplnila Lacková.

Problémy mali v Čičmanoch aj z nedele (25. 7.) na pondelok (26. 7.), keď sa po búrke odtrhla časť brehu a spadla do potoka.

„Voda tiekla po Krchovej ceste a brala všetko. Piesok odplavilo až pod hornou zastávkou. Chcem sa veľmi pekne poďakovať pracovníkom obecného úradu, ktorí odviezli piesok z hlavnej cesty a vyplnili jamy smerom na salaš. Taktiež veľké ďakujem patrí za zapožičanie stroja, navážanie pevného materiálu na spevnenie cesty a upravenie povrchu cesty,“ uviedla starostka na sociálnej sieti. 

V Čiernej Lehote sa voda valila ulicami a zatopila pivnice.

 

Zo záplav sa spamätávajú aj Čachtice. Aj tu voda ničila všetko, čo jej prišlo do cesty.

Záplavy v Čachticiach.
Záplavy v Čachticiach. Foto: DHZ Čachtice
 

Záplavy v Čachticiach.
Záplavy v Čachticiach. Foto: DHZ Čachtice
 


VIAC Z Domáce