04. 08. 2021 10:41 , článok bol aktualizovaný 04. 08. 2021 18:57 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Kauza Mýtnik: Obvinili oligarchu, ktorý má veľmi blízko k Robertovi Ficovi

Ten všetky obvinenia odmieta.

Miroslav Výboh.
Miroslav Výboh. Foto: Middlecap

V stredu (4.8.) obvinili v rámci akcie Mýtnik oligarchu Miroslava Výboha. Informáciu priniesol Denník N . NAKA zadržala aj Lenku Wittenbergerovú, bývalú prezidentku Finančnej správy (FS), obvinený je aj bývalý štátny tajomník Radko Kuruc.

Výboha chceli zadržať, no nachádza sa v zahraničí. Ak sa sám neprihlási na polícii, bude naňho vydaný zatykač. Akcie v rámci Mýtnika súvisia okrem iného aj s korupciou počas IT zákazok na Finančnej správe.

FS sa pre TV Markíza vyjadrila, že je naďalej prostredníctvom Sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly plne súčinná pri vyšetrovaní v rámci akcie Mýtnik. Snahou jej vedenia je, aby trestné činy, na ktorých sa mohli podieľať príslušníci FS, neboli zametané pod koberec.

„Vzhľadom k tomu, že ide o prípad, ktorý vyšetrujú orgány činné v trestnom konaní, nechceme uvádzať bližšie podrobnosti. V žiadnom prípade nechceme narúšať vyšetrovanie polície. Môžeme len uviesť, že vedenie FS prijalo kroky v prípade zadržaných príslušníkov FS. Pokiaľ sa potvrdia informácie o obvineniach aktívnych príslušníkov FS, budú bezodkladne pozbavení výkonu štátnej služby v súlade so zákonom o FS," vyjadrila sa hovorkyňa Marina Rybanská.

Miroslav Výboh na archívnej snímke.
Miroslav Výboh na archívnej snímke. Foto: Reprofoto TV NOVA
 

Podľa Denníka N zatiaľ nie je presne známe, pre aké podozrenia sa vyšetrovatelia zamerali práve na Výboha. Ten bol roky považovaný za jedného z neoficiálnych akcionárov strany Smer-SD na čele s Robertom Ficom.

Na neverejných rokovaniach vystupoval ako Ficov emisár, pričom všetci zainteresovaní dobre vedeli, koho zastupuje. K politikovi má veľmi blízko, sám expremiér priznal, že ho pozná dlhé roky. Výboh je aj honorárnym konzulom Monaka.

„O vznesení obvinenia voči mojej osobe som sa dozvedel dnes ráno z médií, zákonným spôsobom na adresu môjho trvalého bydliska doteraz doručené nebolo. Nateraz však môžem povedať, že obvinenie, ktoré v priebehu dňa prevzal môj právny zástupca, jednoznačne odmietam ako nepodložené, vykonštruované, nepravdivé a vymyslené. Napriek tomu, že sa dlhodobo zo súkromných a pracovných dôvodov zdržiavam v zahraničí som v kontakte s vyšetrovateľkou a som pripravený na súčinnosť s OČTK v rámci zákonných a technických možností, ktoré ustanovuje trestný poriadok. Obvinenie mojej osoby mi tak zapadá do kontextu informácii z posledných dni ohľadom manipulácii výpovedí kajúcnikov. Využijem však všetky zákonne možnosti obhajoby na očistenie môjho mena a som presvedčený o tom, že v krátkej dobe budem môcť predložiť nezvratné dôkazy o nezmyselnosti tohto obvinenia. Je mi však nesmierne ľúto, že moje meno sa stalo súčasťou politického súboja," uviedol Výboch vo svojom stanovisku.

S vyšetrovateľmi v kauze Mýtnik spolupracuje bývalý prezident Finančnej správy František Imrecze.

Práve obvinení v kauze Mýtnik - Imrecze a podnikateľ Michal Suchoba vypovedajú aj o úplatkoch, ktoré mal prijímať expremiér a líder Hlasu Peter Pellegrini. Ešte ako štátny tajomník na ministerstve financií si mal z jedného „kšeftu" takto prilepšiť o 150-tisíc eur.

Čítajte viac: Po Ficovi zaznelo aj Pellegriniho meno. Vraj mal zobrať 150-tisícový úplatok v krabici od šampanského

Suchoba vypovedal, že išlo o hotovosť v 500-eurových bankovkách. Prebrať ju mal Výboh v krabici od šampanského Cristal. Oligarcha mal potom na ďalšom stretnutí odkázať, že „Pelle ďakuje".

Reportáž spracoval René Medzihradský.

 

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce