06. 08. 2021 08:37 | BRATISLAVA/TASR

Tornádo v Petkovciach mohlo mať rýchlosť okolo 200 kilometrov za hodinu

Podľa medzinárodnej stupnice sily tornád to odpovedá sile F2.

Obcou Petkovce v okrese Vranov nad Topľou sa vo štvrtok večer 5. augusta 2021 prehnalo tornádo
Obcou Petkovce v okrese Vranov nad Topľou sa vo štvrtok večer 5. augusta 2021 prehnalo tornádo Foto: TASR

Tornádo v Petkovciach v okrese Vranov nad Topľou mohlo mať rýchlosť okolo 200 kilometrov za hodinu, čo podľa medzinárodnej stupnice sily tornád odpovedá sile F2. Uviedol to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webovej stránke s tým, že na presnejšie stanovenie sily tornáda je nutný podrobnejší prieskum škôd.

Tornádo sa vo štvrtok (5. 8.) nevyskytlo len na Slovensku, ale aj v juhovýchodnom Poľsku. Tam zaznamenali dve tornáda v mestách Rzeszów a Józefów.

„V tento deň sa v karpatskej oblasti vlnil studený front, v rámci ktorého postupovala z Maďarska cez Slovensko do Poľska plytká tlaková níž. Tesne pred jej prechodom cez naše územie vznikli v okolí Slanských vrchov prehánky a s jednou z nich bolo spojené aj tornádo v obci Petkovce,“ opísal meteorológ Miroslav Šinger. Zdôraznil, že v oblasti boli iba prehánky a meteorológovia nezaregistrovali ani jeden blesk. Tento prípad tak dokumentuje možný výskyt tornáda aj bez búrky.

Ďalšie video tornáda nad Petkovcami nám zaslala Kristína Lengerová. Ďakujeme.

Uverejnil používateľ Meteo Východ Štvrtok 5. augusta 2021

V tomto roku sa na Slovensku vyskytlo tornádo 22. apríla v obci Ploské v okrese Košice-okolie. V Petkovciach však došlo k závažnejšiemu poškodeniu striech domov, vyvráteniu a vylomeniu väčších stromov. Meteorológovia preto tvrdia, že tornádo v Petkovciach bolo silnejšie ako to v Ploskom.

Viac tu: FOTO+VIDEO: Východným Slovenskom sa prehnalo tornádo. Starosta poškodenej obce hovorí o spúšti

 
 


VIAC Z Domáce