07. 08. 2021 19:00 | PETKOVCE/TV Markíza

Pracovný víkend v Petkovciach: Po tornáde sa pustili do veľkého upratovania

Pomoc miestnym poskytli aj z okolitých obcí.

Tornádo v Petkovciach.
Tornádo v Petkovciach. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

V Petkovciach, maličkej dedinke v okrese Vranov nad Topľou, ktorú vo štvrtok zasiahlo tornádo, prišli po nevyhnutných záchranných prácach na rad tie ďalšie. Pomoc miestnym s upratovaním poskytli aj z okolitých obcí.

Ako hovorí starosta Pavol Hybala, na každej streche, ktorá bola strhnutá, sa pracuje. Petkovciach sú radi, že to prežili bez ujmy na zdraví. Tornádo sa tam prehnalo rýchlosťou okolo 200 kilometrov za hodinu.

Ničivá sila vzala štyrom rodinám celú strechu a poškodila aj ďalšie. Ihneď zasahovali desiatky hasičov. Profesionálnych i dobrovoľných. V sobotu od skorého rána v odstraňovaní následkov pokračovali nielen domáci.

„Dávame teraz dokopy prakticky tie najhroznejšie veci, ktoré tu boli. Polámané stromy v potoku. Práce vykonávajú pracovníci Povodia Bodrogu," hovorí starosta.

Okrem vodohospodárov prišli dnes Petkovčanom pomôcť aj kamaráti i úplne neznámi ľudia z okolitých obcí. Hovoria, že im to nie je lahostajné a treba si pomáhať.
V dedine už majú elektrinu a funkčné je i verejné osvetlenie.

Tornádo bez búrky je veľmi zriedkavé. V tejto obci vyčíňalo len v kombinácii s jemným dažďom. Ani 48 hodín od prírodnej katastrofy zatiaľ nepoznajú výšku škôd. Nebol na to čas.

„Pobehám po tých ľuďoch, ktorí majú škody a poinformujem sa, asi v akom rozsahu sú, lebo už niektorí si objednali drevo, niektorí aj krytinu, takže budeme vedieť približne asi koľko to bude stáť," približuje starosta Hybala.

Do Petkoviec dnes prišli aj ľudia od vicepremiérky Veroniky Remišovej. Ako presne dokážu obci pomôcť, však zatiaľ starostovi nevedeli povedať. „Práve som písal šéfke, preveríme to, vymenili sme kontakty, v pondelok budú vedieť informáciu, že ako im vieme pomôcť, samozrejme, čo najskôr, ako budeme vedieť," tvrdí štátny tajomník Dušan Belič.

Viac sa dozviete z reportáže Pavla Siváka.

 


VIAC Z Domáce