16. 08. 2021 10:14 , článok bol aktualizovaný 16. 08. 2021 18:56 | BRATISLAVA/mm

Nevyhrala 400-tisíc, lebo reláciu sledovala na webe. Odborník vysvetlil, že na vine nemusí byť internet

Na sociálnych sieťach sa zdvihla vlna kritiky, ozval sa aj bratislavský župan.

Igor Matovič predstavuje očkovaciu lotériu
Igor Matovič predstavuje očkovaciu lotériu Foto: TASR/Jaroslav Novák

Prvé vysielanie očkovacej lotérie vyvolalo obrovský rozruch. Sociálne siete totiž zavalila spŕška kritiky ohľadom súťažiacej, ktorá podľa všetkého nepochybila, no aj tak nevyhrala 400-tisíc eur. Minister financií Igor Matovič to už stihol svojsky okomentovať.

Štát sa rozhodol, že ľudí chce k očkovaniu motivovať aj cez peňažné výhry. Z veľkého osudia vyžrebujú šťastlivca, ktorý môže vyhrať 100-tisíc eur, no musí zodvihnúť telefón a povedať heslo do dvadsiatich sekúnd. To začne svietiť na obrazovke až po spustení časomiery. Ak vylosovaný nie je úspešný, tak sa výhra zvyšuje o ďalších stotisíc.

Práve počas prvého veľkého losovania nedokázali splniť podmienky hneď viacerí vylosovaní a suma sa vyšplhala až na 400-tisíc eur. Z osudia tak vyžrebovali Zuzanu z Prešova, ktorá zodvihla telefón a evidentne sledovala celú reláciu. Problém nastal, keď zobrazili heslo a začal ubiehať dvadsaťsekundový limit.

Pani Zuzana však heslo nestihla povedať, keďže reláciu nepozerala v televízii, ale na oficiálnom webe televízie. Problém nastal v tom, že cez internet je vždy oneskorený prenos o niekoľko desiatok sekúnd. V praxi to znamenalo, že pani síce bola v reálnom spojení cez telefón, ale nemala šancu povedať heslo v časovom limite.

Lotéria je diskriminačná aj voči ľuďom so sluchovým postihnutím

Odborník Ján Trangel vysvetľuje, že základný problém nastal v tom, že televízny signál nie vždy doputuje na obrazovku v tom istom čase. Všetko záleží od toho, akého operátora alebo aký spôsob distribúcie daný divák používa.

„Záleží naozaj od toho, že ako v danom okamihu daný užívateľ tú televíziu prijíma a zároveň sa nedá ani povedať, že typicky aký spôsob distribúcie má aké omeškanie, lebo to sa môže meniť v čase. Môže to závisieť aj od dennej doby," vysvetľuje Trangel.

Aj bratislavský župan Juraj Droba poukázal na to, že lotéria je diskriminačná.

„Táto kampaň je vysoko diskriminačná voči osobám so sluchovým postihnutím. Poprosím, aby sa niečo urobilo aj pre nich,“ vyhlásil Droba.

 

Kritika ľudí a koaličnej poslankyne

Mnohí ľudia na sociálnych sieťach hovoria o veľkej nespravodlivosti, keďže pani Zuzana podľa nich splnila všetky podmienky súťaže a nikto pred reláciou neupozorňoval, že to ľudia musia výlučne sledovať len v televízii.

Neostalo však len pri kritike bežných ľudí. Už sa ozvala aj koaličná poslankyňa Vladimíra Marcinková zo Za ľudí. Podľa nej by ministerstvo financií malo prehodnotiť pravidlá súťaže. Tie vraj diskriminujú súťažiacich, ktorí sledujú reláciu cez internet, lebo nedokážu splniť spomínané pravidlá lotérie včas.

„Nie som fanúšičkou očkovacej lotérie, ale rešpektujem kolektívne rozhodnutie koalície zaradiť ho medzi motivačné nástroje na podporu očkovania. Za kľúčové však považujem, aby komunikácia a pravidlá takejto očkovacej kampane boli dôstojné a spravodlivé," dodala Marcinková.

Ešte v nedeľu večer sa k relácii vyjadril aj minister financií Igor Matovič, ktorý problém v prípade pani Zuzany nevidel. Uviedol, že jej cestu k výhre zahatal „pomalý internet".

„Uff. Dráma hneď na prvýkrát. 300 tisíc v lufte … „nepozerám telku", 400 tisíc v lufte … „mám pomalý internet." Nuž, tým pádom prvý šťastlivec budúcu nedeľu hrá rovno o 500 tisíc evri," uviedol Matovič.

O stanovisko k celej situácii sme požiadali aj ministerstvo financií.

Internet plný sarkazmov

Tento moment ohľadom Zuzany vyvolal okrem kritiky aj vlnu posmeškov a sarkazmov.

„Iba Igor dokáže vymyslieť lotériu, kde máš po vylosovaní namiesto radosti z výhry celoživotnú traumu," napísal jeden z divákov. Na internete sa z tejto vety už stal viral, teda jeho hláška koluje vo veľkom po internete.

Plus status ako čerešnička na nepodarenej torte (idea Maroš/všimol si Martin)

Uverejnil používateľ Zomri Nedeľa 15. augusta 2021

Alebo napríklad tento vtip

Lag (Memoviny)

Uverejnil používateľ Zomri Nedeľa 15. augusta 2021

VIAC Z Domáce