17. 08. 2021 08:10 , článok bol aktualizovaný 17. 08. 2021 10:45 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Banská Bystrica vyhlásila po nočnej smršti mimoriadnu situáciu, škody aj naďalej odstraňujú

Bez prúdu zostali tisícky ľudí, nepremávajú niektoré vlaky.

Nočná smršť lámala stromy, brala strechy a rozmetala letné terasy
Nočná smršť lámala stromy, brala strechy a rozmetala letné terasy Foto: Facebook / Benji Kinka - Dopravný servis Banskobystrickýkraj
Strhnuta strecha na rodinnom dome v Banskej Bystrici.
Popadane stromy v Banskej Bystrici.
Nočná smrť rozmetala terasy.

Banská Bystrica vyhlásila v utorok mimoriadnu situáciu. Počas noci z pondelka (16. 8.) na utorok sa mestom prehnal silný vietor spojený s dažďom a krupobitím, ktorý spôsobil v meste veľké škody. Od skorých ranných hodín sú v teréne všetky záchranné zložky, ktoré pomáhajú obyvateľom. Informovala o tom Dominika Grešková z kancelárie primátora.

Mesto žiada obyvateľov, aby boli trpezliví, nakoľko sa škody odtraňujú priebežne podľa dôležitosti. Z dôvodu bezpečnosti musel byť uzatvorený Mestský park na Tajovského ulici i viaceré cintoríny.

„Aktuálne evidujeme do dvesto podnetov a ďalšie neustále prichádzajú, preto sa snažíme nastaviť plán priorít. Pracovníci ZAaRES-u, príslušníci mestskej polície, dodávateľské spoločnosti mesta a ďalší zamestnanci mestského úradu sú od skorého rána v teréne, preverujú všetky požiadavky, koordinujú svoju prácu s hasičmi a najproblematickejšie veci postupne odstraňujú. Žiadame obyvateľov, aby boli trpezliví. Zároveň ich vyzývame, aby v najbližších dňoch nenavštevovali cintoríny ani mestský park, nakoľko v týchto lokalitách je potrebné odstrániť popadané stromy, ďalšie desiatky ošetriť a stabilizovať,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Uverejnil používateľ Benji Kunka Pondelok 16. augusta 2021

Veľa stromov popadalo aj na cesty, železničnú trať a poškodili autá. Výčiny počasia si odniesli aj strechy niektorých domov či materskej škôlky. Na Námestí SNP a v okolí rozmetalo letné terasy, prístrešky i stánky.

Poškodené trolejové vedenie v smere do Rooseveltovej nemocnice a mestskej časti Kremnička je už opravené a sfunkčnené. Trolejbusy tak jazdia na všetkých linkách bez obmedzení.

Uverejnil používateľ Benji Kunka Pondelok 16. augusta 2021

Zlá situácia bola v Nitre, kde niektoré cesty zaplavila voda a boli neprejazdné.

Aj obcami v bardejovskom okrese sa prehnala silná búrka. Polhodinová prietrž mračien ničila autá, záhrady a poškodila mosty. Strhlo aj časť vozovky.

Bez prúdu sú na Slovensku tisícky ľudí

Výpadok hlásili zo Žiliny, Budatína, Hričova, Tornale, časti Košíc, Oravskej Poruby, Istebného, Kraľovian, Ladíc, Párnic či Banského.

V okrese Revúca podľa imeteo.sk udrel blesk do domu, kde majiteľovi zhoreli všetky ističe.

V detskom tábore v Turci zomrel počas búrky sedemročný chlapec, ďalšie deti sú zranené

Silný vietor spôsoboval škody aj na slovenských železničných tratiach. Pre popadané stromy dnes ráno nepremávajú alebo meškajú viaceré spojenia. Podľa ZZSK nejdú vlaky na úsekoch Radvaň - Banská Bystrica, Kremnické Bane - Kremnica, Breznička - Poltár, Nižný Hrabovec - Prešov, Kozárovce - Zvolen a ďalšie. Mnohé spojenia majú meškanie.

Slovensko pod paľbou bleskov

Nočné búrky priniesli mimoriadne vysokú bleskovú aktivitu. Na Slovensku udrelo počas noci a rána spolu viac ako 20 000-tisíc bleskov.

Spadlo aj pomerne veľa zrážok, a to najviac na západnom a severozápadnom Slovensku, kde miestami spadlo viac ako 50 mm. Najviac spadlo v Šastíne-Strážiach, kde zrážkomery zaznamenali až 64,6 mm.

Na mnohých miestach západného a stredného Slovenska je upršané počasie aj dnes ráno. Meteorológovia upozorňujú na chladné počasie. Najvyššia teplota sa bude pohybovať od 16 do 21, na juhu miestami okolo 23 stupňov.

 

VIAC Z Domáce