18. 08. 2021 17:08 | BRATISLAVA/TV Markíza

Rezort školstva neodporúča v jedálni miešanie žiakov z rôznych tried

Dodržať to v praxi však nebude možné.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Rozbehol sa kolotoč príprav na nový školský rok. Riaditelia musia zabezpečiť, aby sa žiaci v školách čo najmenej premiešavali. Nie v každom prípade sa to dá. Školám totiž chýbajú vychovávatelia. Výzvou je aj organizácia obedov.

Riaditelia od utorka (17. 8.) poznajú pokyny k novému školskému roku. Hlavné odporúčanie je nemiešať triedne kolektívy, aby sa vírus v školách šíril čo najpomalšie.

„Šanca, že sa dieťa nenakazí v najbližšej dobe, myslím tým jeseň a zimu, nie je vysoká. Všetky opatrenia robíme pre to, aby sme prenos minimalizovali,“ tvrdí hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre deti a dorast Elena Prokopová.

Gröhling: Školy sa plošne zatvárať nebudú, od žiakov nebudeme vyžadovať ani testy

Zabezpečiť chod školy tak, aby sa žiaci čo najmenej miešali, však nie je jednoduché. Hlavne v školských kluboch detí. Riaditeľom totiž chýbajú vychovávatelia, ktorí by pokryli všetky triedy.

„Ako škola to budeme brať ako odporúčanie, ktoré, bohužiaľ, nebudeme môcť realizovať. Pretože máme 13 tried a nebudeme môcť mať 13 oddelení,“ opísala situáciu riaditeľka bratislavskej základnej školy Hana Závodná.

Deti z rôznych tried sa preto po vyučovaní aj tak stretnú v jednej miestnosti. „Vytvoríme pevné skupiny, ktoré sa budú miešať pravidelne. Dieťa, ktoré je predpoludním vo svojej triede, tak poobede sa zlúči do inej triedy. Budú to rovnaké skupiny každý deň. To jediné vieme zabezpečiť,“ prezradila zámer.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Výzvou pre riaditeľov je organizácia obedov, počas ktorých by sa triedy nemali miešať. Vo veľkých školách budú žiaci obedovať aj cez vyučovanie.

„Snažili sme sa obedy naplánovať tak, aby to nebolo cez hlavné predmety. Ak by sme išli systémom, ako to bolo pred COVID-om, tak tu dochádza k veľkému premiešavaniu detí. Aby sme tomu zamedzili, tak by sme tu mali hromadnú akciu, pretože na chodbe by bolo veľa detí čakajúcich na obed,“ konštatovala riaditeľka stupavskej základnej školy Zuzana Šimková.

Podľa Závodnej je obed veľmi háklivé miesto, pretože deti pri ňom nemajú rúška. „Celá skupina je, deti sa nemiešajú medzi sebou. Celá skupina sa naraz postaví, ide odniesť obed, aby tam deti nepobehovali voľne v jedálni, ako to bolo v minulosti,“ dodala.

Aj keď sa nedajú dodržať všetky odporúčania, riaditelia ubezpečujú, že urobia všetko pre to, aby sa zatváralo čo najmenej tried.

Tému spracovala Monika Grznárová.

 

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce