21. 08. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

V minulom školskom roku prepadli tisíce žiakov. Nejde pritom len o deti z rómskych osád

Školská inšpekcia teraz chce preveriť, či školy nemohli pre neprospievajúce deti urobiť viac.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Zatvorené školy zhoršili prospech žiakov. Nedostatočná svietila na vysvedčení väčšiemu počtu detí ako pred pandémiou. Školská inšpekcia teraz chce preveriť, či školy nemohli pre neprospievajúce deti urobiť viac.

Riaditeľka Alena Davidová urobila všetko pre to, aby čo najmenej žiakov opakovalo ročník. Škola poskytovala doučovanie, deti sa učili v skupinách a pomáhali aj asistenti v osade. Aj tak prepadlo 70 detí, z toho 30 prvákov.

„Sú to žiaci, ktorí aj po našej veľkej snahe naozaj nemali záujem o vzdelávanie. Naozaj tých žiakov, ktorých sme mohli, všetkých sme posúvali vyššie vo vzdelaní," hovorí.

Na školy, ktoré nechali žiakov prepadnúť sa teraz zameria štátna školská inšpekcia. Bude preverovať, či je opakovanie ročníka oprávnené.

Žiakom, čo prepadli minulý školský rok však kontrola nijako nepomôže. Opakovanie ročníka ich čaká tak či tak. Nejde pritom len o deti z rómskych osád.

„Do tohto vreca môžu padnúť aj deti rodičov zdravotníkov, ktorí pracovali od od nevidím do nevidím, a nemali čas sa venovať svojim deťom," hovorí Alžbeta Štofková Dianovská, hlavná školská inšpektorka.

Presné čísla bude ministerstvo vedieť až v septembri.

Viac v reportáži Moniky Grznárovej

 


VIAC Z Domáce