01. 09. 2021 13:59 , článok bol aktualizovaný 01. 09. 2021 20:53 | BRATISLAVA/Tvnoviny

Protesty v Bratislave: Polícia vytlačila demonštrantov z Hodžovho námestia. Dopravu obnovili

Pred parlamentom zasahoval aj antikonfliktný tím.

Protest proti opatreniam v Bratislave
Protest proti opatreniam v Bratislave Foto: TASR
Protest pred Prezidentským palácom proti opatreniam
Protest pred Prezidentským palácom proti opatreniam
Protest pred Prezidentským palácom proti opatreniam

V Bratislave sa na Deň Ústavy SR konali viaceré verejné zhromaždenia. Podľa pozvánok zverejnených na sociálnych sieťach sa protestujúci koncentrovali popoludní pred Národnou radou SR a neskôr na Námestí slobody.

Policajní ťažkoodenci postupne po 19.00 h vytlačili protestujúci dav ľudí, ktorý takmer tri hodiny blokoval cesty v okolí Hodžovho námestia v Bratislave. Na mieste bolo pripravené aj policajné vodné delo. Použiť ho však nemuseli. Krátko pred 19.30 h sa podarilo opäť obnoviť dopravu v okolí Prezidentského paláca.

Počas stredajších protestov v Bratislave zadržala polícia celkovo 12 ľudí. Dôvodom boli priestupky proti verejnému poriadku, neuposlúchnutie výzvy verejného činiteľa. Taktiež aj blokovanie dopravy či pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa.

Blokovanie Hodžovho námestia

Polícia musela pred tým použiť slzotvorný plyn voči časti demonštrantov, ktorí blokovali cesty na Hodžovom námestí v Bratislave. Niektorí demonštranti sa správali k policajtom agresívne a nadávali im.

Došlo aj k potýčkam medzi demonštrujúcimi a políciou. Pri jednej z nich musela polícia v sebaobrane zakročiť a použiť pelendreky, slzotvorný plyn či varovné výstrely.

 

(Živý prenos z protestov v Bratislave)

Protestujúci blokovali ulice

Polícii sa podarilo sprejazdniť križovatku ulíc Šancová a Námestie Franza Liszta v Bratislave, ktorú zablokovali demonštranti. Obnovené sú už aj premávky liniek mestskej hromadnej dopravy v tomto okolí.

Demonštranti okrem Hodžovho námestia zablokovali v stredu aj Šancovú ulicu a jej okolie. Ide pritom o jednu z hlavných dopravných tepien v hlavnom meste.

Na istý čas preto zostala doprava paralyzovaná. Protestujúci naďalej blokujú cesty v okolí Hodžovho námestia. Avšak aj tam začali krátko po 18.30 h pribúdať policajní ťažkoodenci a dav postupne obkolesovať.

 

Protest proti opatreniam v Bratislave
Protest proti opatreniam v Bratislave Foto: TV Markíza
 

Zasahovať museli ťažkoodenci

Demonštrantov postupne vytláčali zo Staromestskej ulice ťažkoodenci. Eskalácii napätia sa snažil zabrániť antikonfliktný tím a členovia zásahovej jednotky bratislavskej mestskej polície.

V centre Bratislavy, na Moste SNP, Staromestskej ulici a v okolí Hodžovho námestia bola obmedzená doprava. Cesty boli pre blokáciu neprejazdné. Nepremávali linky mestskej hromadnej dopravy. V centre sa tvorili kolóny.

Na stredajších protestoch v Bratislave zadržala polícia doteraz štyroch ľudí z davu protestujúcich. Dôvodom bolo ich protiprávne konanie. Na sociálnej sieti o tom informuje bratislavská polícia.

Kotlebovci pred Prezidentským palácom

Pred Prezidentským palácom sa zišlo takmer tisíc ľudí, píše Denník N. Na protest proti opatreniam vlády ich zvolávala Kotlebova ĽSNS. Pred palácom boli zátarasy, na mieste zasahovali policajti. Časť davu sa presunula pred Úrad vlády SR a parlament.

Doprava cez Palisády bola zablokovaná, keďže sa protestujúci presúvali po ceste. Počas toho skandovali rôzne heslá, v rukách držali transparenty i štátne vlajky.

Pred parlamentom stáli aj ťažkoodenci. „Prilby dole!" a „Hanba" skandovali ľudia.

Marian Kotleba vyzýval dav protestujúcich pred Prezidentským palácom, aby svojim deťom nedávali do školy rúška. „Žiaden riaditeľ nebude zo seba robiť hrdinu," povedal šéf ĽSNS a vyzval mužov, aby v prvý školský deň ukázali, „čo vedia spraviť pre vlastné deti".

Pred parlamentom musela voči pár demonštrantom zasahovať polícia, aby bola dodržaná 50-metrová bezpečnostná vzdialenosť od budovy. Zásah sprevádzali i potýčky. Polícia zadržala dvoch protestujúcich.

Bratislava https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=652832666109909&id=49067816623

Uverejnil používateľ Blog investigatívnej žurnalistiky Streda 1. septembra 2021

Pred Prezidentským palácom boli viacerí členovia i sympatizanti strany ĽSNS. Dav protestoval proti vláde. Tvrdia, že na Slovensku prebieha "genocída slovenského národa", porušuje sa Ústava SR i základné ľudské práva. Rečníci sa negatívne vyjadrovali voči očkovaniu proti ochoreniu COVID-19, voči pandémii nového koronavírusu i protipandemickým opatreniam.

Protest pred Prezidentským palácom proti opatreniam
Protest pred Prezidentským palácom proti opatreniam Foto: TV Markíza
 

Bratislavská mestská časť Staré Mesto už informovala, že v stredu uzavrie Grassalkovichovu (Prezidentskú) záhradu v centre Bratislavy. Ide o bezpečnostné opatrenie v súvislosti s očakávanými protestmi.

 

 


VIAC Z Domáce