01. 09. 2021 15:10 , článok bol aktualizovaný 01. 09. 2021 19:12 | KOŠICE/Tvnoviny, TASR

Protesty proti opatreniam v Košiciach: Pred ľudí sa postavil Robert Fico a členovia strany SMER-SD

Polícia prijala pred protestami opatrenia.

Robert Fico na proteste v Košiciach
Robert Fico na proteste v Košiciach Foto: TASR
Protest proti opatreniam v Košiciach
Protest proti opatreniam v Košiciach
Protest proti opatreniam v Košiciach

Okrem protestov v Bratislave sa už začalo aj zhromaždenie v Košiciach. Námestie v centre mesta sa zaplnilo ľuďmi. Na Hlavnom námestí predstúpil pred demonštrantov aj Robert Fico a ďalší členovia strany SMER-SD.

Fico povedal, že „nikdy v histórii Slovenska nebola ústava tak masívne porušovaná ako za tejto vlády". Spomenul aj zmarenie referenda prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Hovoril ďalej o rozklade právneho štátu, o novom referende a predčasných voľbách.

V centre Košíc sa konajú celkovo tri protestné zhromaždenia. Svojich priaznivcov zvolalo aj Hnutie Republika. Prišlo okolo 1500 ľudí, väčšina bez rúšok.

 
 

Polícia bude v súvislosti s protestnými zhromaždeniami na stredajší (1. 9.) Deň Ústavy SR v centre Košíc zabezpečovať primerané bezpečnostné opatrenia a bezpečnostnú situáciu priebežne monitorovať a vyhodnocovať, uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Košický magistrát potvrdil, že organizátorov zhromaždení na Hlavnej ulici upozornil na zákon o Ústavnom súde (ÚS) SR, ktorý hovorí o zákaze zhromaždení v okruhu 100 metrov od budov ÚS a od miest, kde pojednáva.

Podľa viceprimátora Košíc Marcela Gibódu boli Košice vždy tolerantným mestom a nikto nebráni tomu, aby v ňom ľudia mohli vyjadriť svoj názor. Pripomína však, že so stredajším sviatkom úzko súvisí nielen sloboda, ktorú protestujúci žiadajú, ale aj dodržiavanie zákonov.

 

Na mieste je náš redaktor Jozef Demeter a jeho reportáž si môžete pozrieť v Televíznych novinách o 19.00 h. 


VIAC Z Domáce