06. 09. 2021 10:27 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vedela polícia o talianskej mafii na Slovensku? Takto dopadlo vyšetrovanie

Odpoveď na túto otázku mala dať inšpekčná služba.

Antonino Vadala na súde.
Antonino Vadala na súde. Foto: TV Markíza

Vedela polícia o talianskej mafii na Slovensku? Odpoveď na to mala dať inšpekčná služba. Podozrenia okolo nečinnosti našej polície vyšetrovali roky. Stíhanie však v tichosti zastavili s tým, že páchateľ je neznámy. Na pôsobenie bunky talianskej mafie pritom opakovane upozorňovala aj tajná služba. Všetko sa zmenilo, keď o nej napísal Ján Kuciak.

Keď po vražde novinára Jána Kuciaka vyšiel jeho posledný článok, spôsobil zemetrasenie. Týkal sa talianskej mafie na východe Slovenska, ktorej nitky mali siahať až na úrad vlády.

To, že na východe operuje Antonino Vadala podozrivý z pašovania drog však nemala byť pre našu políciu žiadna novinka. O tom, že u nás založil bunku kalábrijskej mafie mali naše orgány vedieť už minimálne päť rokov, no údajne neurobili nič.

Po vražde Jána Kuciaka na to upozorňovala aj talianska investigatívna novinárka, ktorá disponovala správami z Europolu. „Talianska polícia poslala slovenskej tieto súdne dokumenty o osobách blízkych Ndranghete,“ uviedla Maria Grazia Mazzolová.

Naša polícia na Vadalu udrela až po zverejnení Kuciakovho článku, u nás ho obvinili zo subvenčného podvodu, no v Taliansku ho stíhali za pašovanie drog a pranie špinavých peňazí, za čo ho poslali do väzenia na deväť rokov.

Na talianskych mafiánov upozorňovala vtedajšiu vládu aj SIS, potvrdil to prezident Andrej Kiska. Keď sa podozrenia o údajnej nečinnosti našej polície prevalili, prezídium nariadilo kontrolu, tá našla v dokumentoch viaceré pochybenia i možný trestný čin. Celý prípad prevzala inšpekčná služba, ktorá začala trestné stíhanie pre zneužite právomocí verejného činiteľa.

Inšpekčná služba sa prípadom zaoberala dlhé dva roky, no vyšetrovanie nakoniec nikam neviedlo. Inšpekcii sa totiž za ten čas nepodarilo identifikovať konkrétneho páchateľa.

„Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby trestné stíhanie vo veci podozrenia z trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa v júni tohto roku prerušil, keďže neboli zistené skutočnosti oprávňujúce vykonať trestné stíhanie proti určitej osobe,“ uviedol hovorca rezortu vnútra Petar Lazarov.

Inšpekcia dodáva, že ak sa v tomto prípade vyskytnú nové skutočnosti, bude vo vyšetrovaní pokračovať.

Naopak, naďalej prešetrujú komunikáciu medzi Vadalom a bývalou štátnou radkyňou Máriou Troškovou. Tá bola jeho milenkou a v minulosti spolu aj podnikali. Talian sa snažil využiť jej kontakty a v správach ju žiadal o viaceré citlivé informácie i služby. Polícia k vyšetrovaniu tohto prípadu v súčasnosti odmieta poskytnúť akékoľvek informácie.

Téme sa venoval René Medzihradský.

 


VIAC Z Domáce