07. 09. 2021 09:43 | BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

Ladislav Bašternák si vypočul ďalší rozsudok. Hoc priznal vinu, súhrnný trest nedostal

Prokurátorka sa proti rozhodnutiu odvolala.

Ladislav Bašternák.
Ladislav Bašternák. Foto: TASR
Ladislav Bašternák.
Ladislav Bašternák.
Ladislav Bašternák.

Bratislavský podnikateľ Ladislav Bašternák sa postavil v utorok (7. 9.) pred bratislavský okresný súd, kde si vypočul rozsudok za krátenie daní a poistného. Nakoľko už si jeden pätročný trest odpykáva, súd upustil od súhrnného trestu a skorší rozsudok považuje za dostatočný. Platí mu tak pôvodný trest päť rokov v minimálnom stupni stráženia. Súd mu zároveň zakázal činnosť na 7 rokov.

Prokurátorka navrhovala súhrnný sedemročný trest, päťročný zákaz činnosti a prepadnutie majetku. Proti rozuhodnutiu súdu sa odvolala, a tak bude o prípade rozhodovať krajský súd.

Polícia nanovo obvinila podnikateľa v apríli 2019, krátko po jeho právoplatnom odsúdení. Bašternák podal na Daňovom úrade Bratislava daňové priznanie k DPH za zdaňovacie obdobie február 2013. Podľa polície zatajil v ňom uskutočnený zdaniteľný obchod spočívajúci v prevode nehnuteľnosti - bytov nachádzajúcich sa v bytovom komplexe Five Star Residence, kde skrátil DPH vo výške 200-tisíc eur.

Ladislav Bašternák.
Ladislav Bašternák. Foto: René Medzihradský
 

Byty v komplexe kúpil za približne 12 miliónov eur, pričom skutočná suma bola údajne nižšia. Podnikateľ si neoprávnene v roku 2012 uplatnil nárok na DPH v sume približne dva milióny eur.

Podnikateľa v prvej trestnej kauze neodvedenia dane a poistného v marci 2019 odsúdil KS v Bratislave na nepodmienečný päťročný trest odňatia slobody. Trest si odpykáva v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň mu prepadol majetok v prospech štátu.

 


VIAC Z Domáce