11. 09. 2021 12:20 | BRATISLAVA/TASR

Heger: Afganistan treba stabilizovať, aby sa opäť nestal útočiskom terorizmu

Spoločným cieľom by mal byť podľa neho svet, v ktorom sa každý bude cítiť slobodný.

Eduard Heger.
Eduard Heger. Foto: TASR - Jakub Kotian
Na snímke z 11. septembra 2001 v New Yorku dym stúpa z dvojičiek Svetového obchodného centra.
Na snímke z 11. septembra 2001 lietadlo letí krátko pred narazením do druhej veže (vľavo) Svetového obchodného centra.
Na snímke z 11. septembra 2001 pád južnej veže Svetového obchodného centra po náraze lietadla počas teroristického útoku.

So spomienkou na brutálny čin spred dvoch dekád v USA sa ešte s väčšou obavou prizerám na situáciu v Afganistane, vyhlásil premiér Eduard Heger (OĽANO) pri príležitosti 20. výročia teroristických útokov v Spojených štátoch. Považuje za potrebné Afganistan stabilizovať, aby sa opätovne nestal útočiskom terorizmu. Uviedol to na sociálnej sieti.

"Myslím dnes na všetkých, ktorí prišli o svoj život, na všetkých, ktorí prišli o blízkych, a na všetkých hrdinov, ktorí okamžite prejavili odvahu, solidaritu a nebojácne na mieste činu zasiahli," napísal predseda vlády.

Na snímke z 11. septembra 2001 v New Yorku lietadlo letí krátko pred narazením do druhej veže (vľavo) Svetového obchodného centr
Na snímke z 11. septembra 2001 v New Yorku lietadlo letí krátko pred narazením do druhej veže (vľavo) Svetového obchodného centr Foto: TASR/AP
 

Spoločným cieľom by mal byť podľa Hegera svet, v ktorom sa každý bude cítiť slobodný a dostane šancu prežiť kvalitný život. "Idealizmus? Áno. No napriek tomu si práve z úcty k tým, ktorí zbytočne prišli o život pri teroristických útokoch, vojnách či v bojoch za slobodu, dovolím ostať idealistom," poznamenal.

Premiér pripomenul, že náraz dvoch lietadiel do veží Svetového obchodného centra si vyžiadal takmer 3 000 mŕtvych a približne dvojnásobok zranených. "Tým sa tragédie neskončili - ľudia napokon zomierali aj v Pentagóne a nezabudnime ani na statočný zápas cestujúcich s teroristami počas letu 93, ktorý sa skončil v pensylvánskom poli," doplnil.

Na snímke z 11. septembra 2001 pád južnej veže Svetového obchodného centra po náraze lietadla počas teroristického útoku.
Na snímke z 11. septembra 2001 pád južnej veže Svetového obchodného centra po náraze lietadla počas teroristického útoku. Foto: TASR/AP
 

V USA si pripomínajú 20. výročie teroristických útokov z 11. septembra 2001. Pätnásť mužov unieslo dopravné lietadlá komerčných leteckých spoločností a narazilo nimi do mrakodrapov Svetového obchodného centra (WTC), prezývaných Dvojičky, v New Yorku, do Pentagónu a jedno skončilo v poli v štáte Pensylvánia. Títo muži boli Saudskoarabi, rovnako ako vodca al-Káidy Usáma bin Ládin. Jeho teroristická sieť zorganizovala tento útok na USA na svojej základni v Afganistane.


VIAC Z Domáce