13. 09. 2021 09:30 | PR článok

Títo dvaja Slováci sú svetová špička! Jedna vymyslela aplikáciu na liečbu obrny tváre, druhý lietajúce auto

Obaja zavítajú do Košíc na SlovakiaTech už tento týždeň!

Víťazný tím zo slovenského startupu Face Rehab v Paríži 2019.
Víťazný tím zo slovenského startupu Face Rehab v Paríži 2019. Foto: Slovakia Tech

Prvá je mladá Košičanka so začínajúcim startupom a druhý je ostrieľaný dizajnér, konštruktér a pilot. Obaja už tento týždeň predvedú na košickom SlovakiaTechu svoje vynálezy, ktoré už zavodovali aj vo svete! Fyzioterapeutka Júlia Nagyová popri práci v rehabilitačnom centre vyvinula mobilnú aplikáciu Face Rehab, s ktorou v roku 2019 najskôr zvíťazila na inovačnom dni v Košiciach a následne v konkurencii prestížnych európskych univerzít, aj na celoeurópskom inovačnom dni v Paríži.

Tento významný úspech sa podaril vďaka nápadu využiť snímanie tváre smartfónmi pre účely tvárovej gymnastiky. Spomedzi 32 prezentácií zaujala porotu v rámci celoeurópskeho kola Innovation Day v Paríži práve aplikácia mladej Slovenky. Dokonca predbehla aj práce z renomovaných svetových univerzít z Oxfordu, či Sorbony.

„Mojou víziou je zlepšovanie zdravotnej starostlivosti pomocou nami vyvíjaného digitálneho asistenta, ktorý pomáha pri rehabilitácií pacientov s obrnou lícneho nervu,“ opisuje aplikáciu Face Rehab Nagyová. Prišla s nápadom, ako využiť moderné technológie a snímanie tváre mobilnými zariadeniami pre domáce cvičenie pacientov s obrnou tvárového nervu. Toto ochorenie je ročne diagnostikované viac ako 60 000 ľuďom v Nemecku či Veľkej Británii. „Spolu s tímom vývojárov sme prišli s projektom Face Rehab - liečbou pre ľudí s parézou nervus facialis, ktorá bude slúžiť ako osobný rehabilitačný asistent. Pomocou hĺbkových kamier sleduje mobilná aplikácia pohyb svalov tváre pacienta," vysvetľuje fungovanie aplikácie Nagyová.

Face Rehab aplikácia.
Face Rehab aplikácia. Foto: Slovakia Tech
 

Táto slovenská aplikácia v smartfóne pomáha pacientom precvičovať si tvárové nervy pomocou motivačných minihier, ktoré sú vytvorené na základe predpísanej liečby fyzioterapeutom. Podľa jeho autorky „pravidelným cvičením sa zbierajú dáta o progrese pacienta a sprostredkúvajú sa zdravotníckemu personálu." V súčasnosti sa Júlia Nagyová s kolegami snaží sústrediť na vývoj nových rehabilitačných cvičení pre všetky vekové kategórie pacientov, ako aj na meranie a analýzu progresu liečby.

„Teraz sa tešíme už opäť do Košíc. Našu aplikáciu sa chystáme predstaviť už 14. septembra 2021 na 3. ročníku medzinárodnej inovačnej a technologickej konferencie SlovakiaTech Formum-Expo 2021," uviedla Nagyová.

Fyzioterpaeutka Júlia Nagyová zo startupu Face Rehab. Nagyova zo startupu Face Rehab.
Fyzioterpaeutka Júlia Nagyová zo startupu Face Rehab. Nagyova zo startupu Face Rehab. Foto: Slovakia Tech
 

Profesor Štefan Klein je u nás i vo svete známy ako konštruktér AeroMobilu, prvého slovenského lietajúceho auta. Po tom, ako z AeroMobilu odišiel, pustil sa do ešte odvážnejšieho projektu a jeho nový lietajúci stroj AirCar už absolvoval aj prvý medziletiskový let medzi Nitrou a Bratislavou. Približne 80-kilometrový prelet zvládol pri rýchlosti 170 km/h za 25 minút, čo je zhruba tretina času jazdy autom.

Zdroj: Youtube/KleinVision

„AirCar sa od AeroMobilu líši nielen vzhľadom, ale aj spôsobom transformácie z lietadla na auto. Premena z lietadla na auto bežne použiteľné v cestnej premávke, trvá približne dve a pol minúty," uviedol Klein. Prototyp AirCaru má atraktívny vzhľad športiaka a pod kapotou 4-valcový motor s objemom 1,6 litra od BMW. Ten mu postačuje na cestovnú rýchlosť 200 km/h. Z auta na lietadlo sa transformuje za 150 sekúnd stlačením jediného tlačidla. Jeho rozmery sú porovnateľné s inými autami a keď rozvinie svoje krídla svojimi letovými vlastnosťami pripomína veľmi obľúbené ľahké lietadlá typu Cessna, či Piper. Zásoba paliva zabezpečí stroju dolet približne 1 000 km. Spotreba na hodinu letu je asi 18 litrov benzínu.

AirCar Klein Vision.
AirCar Klein Vision. Foto: Slovakia Tech
 

V súčasnosti Štefan Klein pripravuje zostrojenie druhého prototypu s pozmeneným dizajnom a výkonnejším pohonom. „Umožní nám to podstatné zvýšenie cestovnej rýchlosti. Druhý prototyp už bude pripravený na medzinárodnú certifikáciu Európskou agentúrou pre bezpečnosť letectva. Navyše vážne sa zaoberáme aj prípravou hybridného pohonu stroja," uvádza Klein. V pláne sú aj ďalšie verzie. Nielen výkonnejšia a rýchlejšia ale napríklad dvojmotorová, štvormiestna či taká, ktorá by dokázala pristávať aj na vode.

Zdroj: Youtube/NEWCAR Post

AirCar.
AirCar. Foto: Slovakia Tech
 

Ak vás zaujímajú inovácie a nové technológie, alebo ste zvedaví na „hamburger zo skúmavky", či najnovšie slovenské lietajúce auto AirCar, príďte sa pozrieť na SlovakiaTech v košickom Kulturparku (14. - 15. september 2021). Pre bezplatný vstup postačí, ak sa registrujete na stránke www.slovakiatech.sk .


VIAC Z Domáce