17. 09. 2021 10:40 | BRATISLAVA/ TV Markíza

Špičky polície a prokuratúry v parlamente. Budú vysvetľovať vojnu v polícii

Šéf brannobezpečnostného výboru zvolal na dnes mimoriadne stretnutie.

Zadržaných vyšetrovateľov vypočúvajú na Krajskej prokuratúre v Bratislave.
Zadržaných vyšetrovateľov vypočúvajú na Krajskej prokuratúre v Bratislave. Foto: TV Markíza

"Vzhľadom na aktuálnu situáciu v bezpečnostných zložkách považujem za nutné zvolať mimoriadne zasadnutie Výboru pre obranu a bezpečnosť," uviedol šéf parlamentného výboru Juraj Krúpa z OĽaNO na sociálnej sieti.

Na výbor si zavolal zástupcov generálnej prokuratúry, polície aj inšpekcie. Podľa informácií TV Markíza majú prísť 1. námestník GP Jozef Kandera, 1. viceprezidentka policajného zboru Jana Maškarová, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic a zástupca riaditeľa ÚIS a súčasne riaditeľ útvaru inšpekcie Martin Mackovič.

Mimoriadny výbor sa začína o 14.30 h. S najväčšou pravdepodobnosťou bude za zatvorenými dverami, keďže sa predpokladá, že sa budú rozprávať najmä o aktuálnej situácii, teda o živých ešte nie právoplatne ukončených prípadoch. Po výbore však vyjadrenia poslanci poskytnú.

Jeden zo zadržaných vyšetrovateľov Pavol Ďurka.
Jeden zo zadržaných vyšetrovateľov Pavol Ďurka. Foto: FOTO TASR - Pavol Zachar
 

Stretnutie po zatýkaní

Stretnutie špičiek polície a prokuratúry na pôde národnej rady prichádza po tom, čo špecializovaný tím z inšpekcie zadržal štyroch elitných vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa inšpekcie Petra Scholza. Sudca Okresného súdu Bratislava III. Juraj Kapinaj ich všetkých poslal do väzby.

Vyšetrovatelia Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Milan Sabota a Štefan Mašin sú z tímu Očistec z NAKA. Práve oni stoja za všetkými prípadmi z posledných mesiacov, pri ktorých zadržali funkcionárov polície, tajnej služby, finančnej správy či oligarchov. Mnohí z týchto zadržaných za priznali, niektorí sú už aj odsúdení.

NAKA verzus inšpekcia

Tím z inšpekcie zase vyšetruje údajné manipulovanie svedeckých výpovedí práve pri vyšetrovaniach NAKA. Vychádza zo zistení tajnej služby. Na vyšetrovateľov z NAKA nasadili ich vtedajšieho kolegu, šéfa bratislavských operatívcov Jána Kaľavského. Neskôr im odpočúvali kancelárie.

Vyšetrovateľov NAKA a dočasného šéfa inšpekcie vinia zo zneužitia právmocí a marenia vyšetrovania. Oni naopak tvrdia, že sú nevinní a inšpekční tím podozrievajú, že sa spolčili s tajnými a tiež manipulovali či vykonštruovali obvinenia voči nim.


VIAC Z Domáce