18. 09. 2021 19:24 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kto je dobrý a kto zlý? Situácia v bezpečnostných zložkách je pre bežného človeka nečitateľná

Napätú situáciu rieši premiér aj poslanci v parlamente.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Zatýkačky, obvinenia, uvoľnené kolesá na autách policajtov či sledovanie špeciálneho prokurátora. Toto je v skratke obraz toho, čo sa v poslednom čase deje v bezpečnostných zložkách.

Vyzerá to tak, že vojna nemá konca. Napätú situáciu rieši premiér aj poslanci v parlamente. Zakladajú pracovné skupiny a organizujú prieskumy. Výsledkom má byť nastavenie pravidiel a upokojenie situácie.

Všetko to spustilo zatýkanie špičiek polície, tajných aj oligarchov. Za týmito akciami stáli policajti z NAKA. Potom nastúpila inšpekcia - najskôr obvinili svedkov z krivých výpovedí. No a nakoniec zadržali aj samotných vyšetrovateľov a vlastného šéfa.

Pre bežného občana vyhrotená situácia s nejasnou odpoveďou na otázku - kto je dobrý a kto zlý. Okrem sporu NAKA verzus inšpekcia, je napätie aj medzi krajskou a generálnou prokuratúrou na jednej strane a tou špeciálnou pod vedením Daniela Lipšica na strane druhej. Ten pred výborom povedal, že ho niekto sleduje.

No a do sporov medzi inšpekciou a NAKA podľa Lipšica zasahujú tajní. SIS sa už ohradila, že postupujú len podľa zákona a označujú tieto tvrdenia za konšpirácie.

Poslanci sa na výbore za zatvorenými dverami dohodli, že pôjdu na prieskum a začnú na inšpekcii. Udiať by sa to malo už budúcu stredu.

Koalíciu výbor žiada aj o schválenie komisie na kontrolu odposluchov. Záverom boli aj ďalšie výzvy smerujúce k ministrovi vnútra, generálnej a špeciálnej prokuratúre. Okrem toho chcú pre podozrenia voči tajným zvolávať aj výbor na kontrolu SIS.

Na úrade vlády sa zase formuje pracovná skupina pre obnovu dôvery v štát pod dozorom premiéra Eduarda Hegera. Koalícia ale v tomto jednotná nie je - Boris Kollár už rezolútne odmietol účasť.

Prvé zasadnutie bude už v pondelok, stretávať sa majú permanentne. Ich cieľom je nájsť spôsob ako zlepšiť fungovanie bezpečnostných zložiek.

Viac sa dozviete z priloženej reportáže

 


VIAC Z Domáce