19. 09. 2021 12:02 , článok bol aktualizovaný 19. 09. 2021 13:47 | BRATISLAVA/mm, TASR

Matovič pripustil koalíciu bez Sme rodina, Kollár reaguje

Líder OĽaNO reagoval na viacero skutočností.

Na snímke Igor Matovič a Boris Kollár
Na snímke Igor Matovič a Boris Kollár Foto: TASR/Martin Baumann

Napriek tomu, že Igor Matovič uviedol, že má Borisa Kollára rád, pripustil, že za určitých okolností treba by mohla koalícia fungovať aj bez Sme rodina. Dôvodom je postoj hnutia Sme rodina k pripravovaným zmenách v bezpečnostných zložkách.

„Zdá sa mi, že (Boris Kollár, pozn. red.) trocha zablúdil a maják mu prestal svietiť. Ja urobím všetko preto, aby zostal a bol súčasťou protikorupčnej koalície," povedal Matovič v TA3.

„Ak by Sme rodina blokovala očistný proces, ak by blokovala možnosť chrániť statočných ľudí v polícii, prokuratúre, súdnictve pri očiste v boji s mafiou a ak by naďalej chcela umožniť mafii, aby vedela na poslednú chvíľu kedykoľvek vytiahnuť nejaký kľúčový záhadný paragraf, ktorým očistia akéhokoľvek zločinca, potom sa mentálne Sme rodina z koalície vzďaľuje. Vtedy si musíme klásť otázku, či dokážeme udržať koalíciu aj bez Sme rodina," dodal.

Matovičovi je ľúto postoja lídra Sme rodina Borisa Kollára, ktorý sa rozhodol nebyť súčasťou pracovnej skupiny, ktorá má obnoviť dôveru v právny štát. „Nazvať Jána Čurillu mafiánom je za všetky čiary," reagoval na Kollárove slová, za ktoré by sa mal podľa Matoviča ospravedlniť.

„Musíme chrániť statočných vyšetrovateľov a aj keď to bude spôsobovať problémy v koalícii," dodal. Reči o nájomných bytoch berie ako odpútanie pozornosti od podstaty.

Matovič reagoval aj na boj medzi jednotlivými skupinami v bezpečnostných zložkách.

„Cítim sa aj osobne zodpovedný. Mrzí ma to, pretože po voľbách sme si povedali, že skúsime dať aj zlým ľuďom možnosť, ktorých stovky si Kaliňák so Sakovou 'nasáčkovali' do Policajného zboru, že im dáme možnosť sa obrátiť na dobro. Bola to najväčšia chyba, tí ľudia iba kuli pikle," povedal Matovič s tým, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) má jeho dôveru.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic podľa Matoviča pri podozreniach o sledovaní jeho osoby SIS vychádza z informácií, ktoré má, treba tomu dávať dôležitosť. Ak by to bola pravda, išlo by podľa Matoviča o obrovské zlyhanie SIS.

„Ak by sa preukázali slová Daniela Lipšica, že by za týmto 'hataním' spravodlivosti bola činnosť SIS, treba buchnúť po stole a zobrať tento post Sme rodina," doplnil.

 

Reakcia Sme rodina a SaS

Ak chce líder OĽANO Igor Matovič vládnuť bez Sme rodina, budú sa o tom podľa Kollára rozprávať na koaličnej rade.

"Budem podporovať túto vládu, aj keď robíme chyby. Určite je to lepšie, ako keby sa mala vrátiť ficovská mafia," dodal Kollár.

Strana SaS plne podporuje vládu Eduarda Hegera (OĽANO) so všetkými poslancami klubu SaS vrátane odídencov zo Za ľudí. Platilo by to, aj keď by sa Sme rodina rozhodla opustiť koalíciu.

"Hodnotové rozdiely medzi koaličnými partnermi sú prirodzené, avšak ak sa neustále zväčšujú, je taktiež prirodzené, že sa budeme rozprávať aj o ďalších možnostiach spoločného vládnutia," doplnil hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Vznik pracovnej skupiny

Reakciou na „mimoriadne znepokojujúci" vývoj v orgánoch činných v trestnom konaní je vznik odbornej pracovnej skupiny. Riešiť má obnovu dôvery v právny štát. Od pondelka bude nepretržite zasadať. Pre vládu a parlament pripraví návrhy zmien pre zlepšenie fungovania bezpečnostných zložiek.

Premiér Eduard Heger exkluzívne pre TV Markíza prezradil prvé mená, ktoré budú jej súčasťou.

„Mená, ktorá už môžem zverejniť, Ján Hrubala za Špecializovaný trestný súd, za Úrad špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, za Generálnu prokuratúru Barbora Hubertová a za Radu prokurátorov Stanislav Jakubčík," vymenoval Heger.

Vo všeobecnosti budú v skupine zástupcovia súdov, prokuratúry, ministerstiev a ďalších inštitúcií podľa štatútu bezpečnostnej rady. Na celý proces bude dozerať práve predseda vlády. Situáciu však komplikuje postoj koaličnej Sme rodina, ktorá má k vzniku tejto skupiny odmietavý postoj. Viac sme sa tejto téme venovali TU.


VIAC Z Domáce