20. 09. 2021 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Lekárom z cudziny, ktorí chcú u nás pracovať, svitá na lepšie časy. Rezort chystá zmenu

Zahraniční zdravotníci to vítajú, no na pár dôležitých vecí sa podľa nich zabudlo.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Lekárom z cudziny, ktorí na Slovensko prichádzajú pracovať, zrejme svitá na lepšie časy. Na stole je novela zákona, ktorá im má uľahčiť štart a odstrániť byrokratické prekážky. Zahraniční zdravotníci zmenu vítajú, no na pár dôležitých vecí sa podľa nich zabudlo.

Láka ich zmena prostredia, lepšie uplatnenie i ohodnotenie. Maksym je z Ukrajiny a na Slovensku pracuje ako zubár.

„Som tu už osem rokov, z nich pracujem päť ako zubný lekár. Som hľadal nejaké iné možnosti, nejakú inú prácu," uviedol Maksym Chabaniuk.

Rovnako tak urobila aj Ukrajinka Irina. Na východnom Slovensku pracuje ako lekárka na internom oddelení.

„Na Ukrajine som mala malú mzdu za svoju prácu, takých 120 eur mesačne. Takže to nie sú také peniaze, za ktoré je možné dobre žiť," pridala sa Irina Kulik.

Podľa Medzinárodnej asociácie lekárov na Slovensku sa k nám hlási niekoľko desiatok zahraničných zdravotníkov. Najväčší záujem majú zubári či zdravotné sestry.

Tí to ale u nás od začiatku nemajú ľahké. Zaťažuje ich komplikovaná administratíva a často nekonečná tortúra overovania dokladov. Pripraviť si navyše musia dostatok peňazí. Všetko to trvá minimálne pol roka.

Rezort zdravotníctva navrhuje zmenu, ktorá by im to uľahčila.

„Podstatou tejto novely je napríklad skrátenie lehôt, takisto aj zjednodušenie administratívneho procesu - napríklad, že budú uznané v istých prípadoch aj kópie dokladov a podobne," vysvetlila Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Holienčíkovej

 


VIAC Z Domáce