20. 09. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Revolučný jedálny lístok: Ministerstvo chce v školských jedálňach zaviesť moderné trendy stravovania

Zatraktívniť školskú kuchyňu majú nové recepty.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Čistá voda, viac zeleniny či jedlá z diviny. To je revolučný jedálny lístok v školských jedálňach. Ministerstvo školstva zavádza do stravovania žiakov moderné trendy. Chce tak do jedální prilákať viac detí, pretože sa v nich stravuje len polovica žiakov.

Zatraktívniť školskú kuchyňu majú nové recepty. Deti si tak na tanieri nájdu daniela v šípkovej omáčke či batátový alebo mrkvový krém. Z jedálnička preto vypadli napr. fazuľový šalát s kečupom či mliečna polievka s krúpami.

Zo zastaraných receptúr vyradili nápoje s vysokým obsahom cukrov a sladidlami, recepty s obsahom vnútorností, údeného mäsa, s nevhodnou kombináciou surovín, s obsahom polotovarov a hotové mrazené jedlá.

Boli sme sa pozrieť na základnej škole v Nových Zámkoch, kde sa v jedálni stravujú tri štvrtiny žiakov. Aj keď tam nové receptúry vítajú, záujem detí o školskú stravu sa podľa vedúcej školskej jedálne nezvýši.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza
 

Modernejšia strava si tiež vyžaduje vyššie náklady. Otázkou zostáva, či si rodičia za nový jedálniček aj priplatia. Minister školstva Branislav Gröhling preto plánuje rokovať o zvýšení príspevku na obedy a už vytvorili aj pracovnú skupinu.

„Nasledujúce týždne oslovíme ministerstvo práce, pána ministra Krajniaka, pretože by sme sa chceli rozprávať o zvýšení príspevku v rámci obedov. Ak chcem zdravšie variť, potrebujeme aj výraznejšie zafinancovať obedy,“ dodal Gröhling.

Téme sa venovali Marek Šilhavík a Monika Grznárová.

 

 Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce