24. 09. 2021 19:00 | KOŠICE/TV Markíza

Na Luníku IX pribudnú nové domy. Prvý postavia na mieste, kde stál zdevastovaný panelák

Ľudia mali o projekt záujem, ten časom vyprchlal. Našlo sa však riešenie.

Budúce stavenisko na Luníku IX.
Budúce stavenisko na Luníku IX. Foto: TASR

Na košickom sídlisku Luník IX pribudnú nové domy. Postavia si ich sami Rómovia. O svojpomocný projekt bol pred rokmi veľký záujem, no ten časom opadol.

Miestnych, ktorí si musia sporiť a splácať mikropôžičku, chcú motivovať prvou vzorovou stavbou na sídlisku. Ten neskôr bude slúžiť ako komunitné centrum. Vznikne na mieste, kde ešte donedávna stála zdevastovaná bytovka.

Podobný projekt sa už vydaril v Rankovciach, kde si miestni Rómovia postavili niekoľko malých domov. Niečo také chceli nedávno aj na košickom sídlisku.

Svojpomocne postavené rodinné domy v obci Rankovce.
Svojpomocne postavené rodinné domy v obci Rankovce. Foto: TASR
 

Starosta mestskej časti Marcel Šaňa nám povedal, že urbanistická štúdia trvala veľmi dlho a bez nej sa nemohlo začať stavať. A preto ľudia odstupovali z projektu, hoci záujem z ich strany bol.

Ľudí odrádzalo i to, že nemali potrebné zručnosti. S tým im teraz pomôžu v župnom sociálnom podniku. Profesionáli ich zaučia a zamestnanci budú dostávať výplatu. Šéf VÚC Rastislav Trnka tvrdí, že títo ľudia sa potom zamestnajú v štandardných firmách.

Budúce stavenisko na Luníku IX.
Budúce stavenisko na Luníku IX. Foto: TASR
 

Projekt zatiaľ ráta s ďalšími šiestimi domami. Tí, ktorí majú záujem o pozemok, budú musieť minimálne rok sporiť, nebudú mať dlhy a budú sa zúčastňovať na aktivitách. Dostanú aj tzv. mikropôžičku, ktorú použijú na nákup stavebného materiálu. Mesto im dá pozemky za symbolické euro.

Viac v reportáži Jozefa Demetera.

 


VIAC Z Domáce