25. 09. 2021 19:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nemocnice sa môžu dostať do zložitej situácie. Lekári odmietajú nadčasy nad zákonný rámec

Svoje požiadavky spísali do najnovšej deklarácie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Bude dusno v nemocniciach? Na začiatku tretej vlny covidu sa ozvali odborári. Vláde dávajú niečo ako ultimátum. Ak nevyrieši krízu v zdravotníctve, doktori môžu prestať robiť dobrovoľné nadčasy. Nemocnice by to podľa nich ochromilo. Minister ale hovorí, že k tomu nedôjde.

Zvýšiť počty zdravotníkov, platby nemocniciam aj lekárom či zreformovať fakulty. To je iba zopár z požiadaviek, ktoré lekári spísali do najnovšej deklarácie. Ak nebudú splnené v nemocniciach, môžu nastať ťažké časy.

Lekárovi môžu zo zákona nariadiť pracovať 150 hodín nadčas a ďalších 100 byť v pohotovosti. Pracovať môžu aj nad rámec tohto limitu. S tým už ale doktor musí dobrovoľne súhlasiť. No a práve o tieto súhlasy sa teraz začína hrať.

Pýtali sme sa aj veľkých nemocníc v Bratislave, Banskej Bystrici a v Košiciach. Čo by pre ne znamenalo, keby lekári nadčasy naozaj vypovedali? Odpovede do štvrtkového obeda prišli iba z Bratislavy. Dobrovoľne nadčas tam aktuálne pracuje 572 doktorov. Hrozbu výpovedí a deklaráciu zatiaľ neevidujú. Odborárom vyčítajú načasovanie.

Odborári nepovedali, koľko podpisov a teda koľko lekárov je pripravených v nejakej chvíli stiahnuť súhlas s nadčasmi. Hovoria len, že ich je dosť.

Ministerstvo hovorí, že na mnohých z požiadaviek odborárov pracuje - menuje napríklad lepšie ohodnotenie zdravotníkov, efektívnejší systém vzdelávania či vstup lekárov z tretích krajín. S odborármi plánujú rokovať.

 


VIAC Z Domáce