25. 09. 2021 19:29 | NITRA/TV Markíza

Aby mohli v Nitre odstrániť čiernu stavbu, musia si úradníci urobiť poriadok v papieroch

Chybu urobilo aj mesto, ktoré na čiernu stavbu poukazuje.

Dom z kontajnerov v Nitre
Dom z kontajnerov v Nitre Foto: TV Markíza

Nitrianski mestskí poslanci budú rozhodovať o čiernej stavbe. Kým túto tému vôbec otvoria, musia si úradníci na radnici urobiť poriadok v papieroch.

Dom zo 16 lodných kontajnerov postavil majiteľ pod Nitrianskym hradom v pamiatkovej zóne bez stavebného povolenia. S dodatočnou žiadosťou o legalizáciu stavby neuspel.

„Ja sa hlásim, že tá stavba je problémová, ale riešiteľná a vôbec by som ju nenazval čiernou," uviedol Ján Lipovský, majiteľ domu.

Ivan Pauer, prezident Stavebnej komory SR, to vidí inak: „Je to čierna stavba. Pretože je to stavba bez akéhokoľvek povolenia, myslím, že ani ohlásenie tam nebolo. A keby aj bolo, musí počkať na vyjadrenie mesta, či môže stavať alebo nemôže."

To sa nestalo, a tak nepovolenú stavbu mal najskôr odstrániť vlastník. Tento pokus bol neúspešný. Neskôr súdna exekútorka zodpovednosť previedla na oprávneného, teda mesto a radnicu vyzvala, aby autonómny dom odstránila ona sama.

„Odstránenie tejto nelegálnej stavby bude závisieť od toho, či mestskí poslanci schvália financie v potrebnej výške," povedalTomáš Holúbek, hovorca Nitry.

V tomto prípade by to bol nemalý výdavok z verejných zdrojov. Téma sa preto posunie na pôdu mestského zastupiteľstva. Majiteľ domu dodnes nezaplatil ani jednu z dvoch pokút vo výške 25-tisíc eur, ktorú mu uložil stavebný úrad.

Chybu urobilo aj mesto, ktoré na čiernu stavbu poukazuje a dom z kontajnerov by malo búrať. Cestu, ktorá je hneď vedľa, postavilo inak, ako malo.

„Tá cesta uskočila k vrchu na jednej strane o 2,62m, a na druhej strane o 3,60 m. A Lipovskému vznikol pred pozemkom múr vysoký 3,2m," uvádza Jaroslav Veis, advokát majiteľa stavby.

Komunikácia nie je ani 16 rokov od rekonštrukcie stále skolaudovaná.

 


VIAC Z Domáce