26. 09. 2021 19:10 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kontrolný orgán polície preverí zásah kukláčov v sídle Penty

Finančná skupina si myslí, že zásah bol neprimeraný a označil ho za neopodstatnenú demonštráciu sily.

Kukláči počas zásahu v sídle Penty.
Kukláči počas zásahu v sídle Penty. Foto: René Medzihradský

Zásah kukláčov v sídle Penty preveruje prezidiálna kontrola. Spolumajiteľ finančnej skupiny Jaroslav Haščák podával v tejto veci aj trestné oznámenie. Inšpekčná služba ho ale nedávno odmietla, no nariadili preskúmať primeranosť zásahu. Desiatky kukláčov obsadili Pentu po tom, čo Haščáka obvinili z kupčenia s nahrávkou Gorily.

Bol 1. december 2020, keď podvečer do sídla Penty v bratislavskom Digital parku napochodovalo približne 50 príslušníkov elitného Lynx komanda. Všetci vyzbrojení samopalmi.

Kukláčov bolo toľko, že sa naraz ani nepomestili do výťahov a museli čakať, kým sa výťahy znova uvoľnia. Možnosť ísť napríklad po schodoch nevyužili. Trvalo viac ako päť minút, kým sa všetci dostali na poschodie, kde má kancelárie Penta. Zamestnancov prinútili vyjsť na chodbu so zdvihnutými rukami. Medzitým v sprievode ďalších ozbrojených kukláčov prišiel do budovy už obvinený Jaroslav Haščák.

„Zásah ozbrojených príslušníkov polície v priestoroch skupiny Penta považujeme za neprimeranú a neopodstatnenú demonštráciu sily," uviedla v stanovisku finančná skupina.

Polícia nasadenie desiatok kukláčov obhajovala tým, že budova má viacej východov a Penta má tiež vlastnú ozbrojenú ochranku. Podľa nej tak existovala hrozba aktívneho odporu. Tak či onak, Haščák podal voči zásahu trestné oznámenie, ktoré preverovala inšpekčná služba.

Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej trestné oznámenie začiatkom septembra odmietol. Rozhodnutie ale ešte nie je právoplatné, keďže bola voči nemu podaná sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať krajská prokuratúra. Inšpekcia ale časť trestného oznámenia, ktoré sa týka práve správnosti a taktického a metodického postupu nasadených kukláčov, odstúpila kontrolnému odboru policajného prezídia. Ten sa bude podnetom zaoberať.

Spolumajiteľa Penty Jaroslava Hačšáka vtedy obvinili z prania špinavých peňazí a korupcie v súvislosti s údajným kupčením s nahrávkou Gorila. Istý čas sedel aj vo väzbe. Aktuálne je všetko inak. Generálna prokuratúra nedávno na základe paragrafu 363 obvinenia zrušila.

„Nebol produkovaný žiaden, žiaden dôkaz, ktorý by podporoval podozrenie zo spáchania stíhanej trestnej činnosti," oznámil vtedy generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Téme sa venoval René Medzihradský:

 

 


VIAC Z Domáce