27. 09. 2021 13:44 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Na exšéfa operatívcov NAKA chcú vydať zatykač

Ján Kaľavský je vraj v zahraničí. Práve on mal byť nasadeným agentom a priniesť nahrávky svedčiace proti vyšetrovateľom NAKA.

Bývalý šéf operatívcov protizločineckej jednotky NAKA Ján Kaľavský.
Bývalý šéf operatívcov protizločineckej jednotky NAKA Ján Kaľavský. Foto: TV Markíza

Prokurátor špeciálnej prokuratúry požiadal sudcu o vydanie zatykača na bývalého šéfa operatívcov protizločineckej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Kaľavského. TV Markíza to potvrdila hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková. Kaľavský sa údajne nachádza v zahraničí.

„Potvrdzujem, že na Špecializovaný trestný súd bol z Úradu špeciálnej prokuratúry doručený návrh na vydanie Európskeho a Medzinárodného zatýkacieho rozkazu na obvineného Mgr.J.K., ktorým sa sudca pre prípravné konanie zaoberá," uviedla v stanovisku hovorkyňa.

Obvinenia voči bývalému policajtovi

Kaľavského len nedávno (21.9.) obvinili. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry dňa 21. septembra 2021 vzniesol obvinenie osobe J. K. pre pokračujúcu korupčnú trestnú činnosť spáchanú v súbehu s pokračujúcim trestným činom zneužívania právomoci verejného činiteľa," uviedol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Podľa našich infomácií má NAKA v pláne vyšetrovať viacero známych mien vrátane jej exriaditeľa Branislava Zuriana či vyšetrovateľky z inšpekcie Diany Santusovej a iných. Pred niekoľkými dňami unikol takzvaný realizačný návrh, ktorý predchádza začatiu vyšetrovania.

Podozrievajú ich zo zločinu založenia zločineckej skupiny. Jej úlohou mala byť diskreditácia vyšetrovateľov NAKA, ktorý rozplietali politicky citlivé kauzy.

Agent Kaľavský

V prípade údajných manipulácií so svedeckými výpoveďami, ktoré vyšetruje zase inšpekčný tím, figuruje Ján Kaľavský zase ako svedok. Z uznesenia o obvinení vyšetrovateľov NAKA vyplýva, že v istej fáze vyšetrovania z neho inšpekcia spravila agenta.

Znamená to, že na sebe mal nosiť odpočúvacie zariadenie a nahrávať si svojich vtedajších kolegov z NAKA. Aj Kaľavský bol totiž súčasťou tímu Očistec. Tieto odposluchy potom inšpekcia použila ako dôkaz voči vyšetrovateľom Jánovi Čurillovi a Pavlovi Ďurkovi. Tí vinu zo zneužívania právomocí absolútne odmietajú.

Popierajú, že by niekoho nahovárali na výpovede či manipulovali vyšetrovania. Sú v preventívnej a kolúznej väzbe spolu s ďalšími dvoma kolegami.


VIAC Z Domáce