27. 09. 2021 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ľudí trápi koronavírus, alergie aj chrípka. Ako najrýchlejšie zistíte, ktoré ochorenie máte?

Symptómy sú často veľmi podobné.

Ľudí trápi koronavírus, alergie aj chrípka.
Ľudí trápi koronavírus, alergie aj chrípka. Foto: TV Markíza

Okrem COVID-u sa slovenské nemocnice boria i so stúpajúcimi prípadmi chrípky. V Banskej Bystrici zaznamenali hygienici až trikrát viac chrípkových ochorení, nemocnica i preto zakázala návštevy. Lekári sa teraz pripravujú na masívne očkovanie proti chrípke.

Dve desiatky pacientov pozitívnych na koronavírus, do toho šíriace sa chrípkové ochorenia. Rooseveltova nemocnica zrušila v reakcii na návrh regionálnych hygienikov návštevy. „V prípade chrípke podobných ochorení sme zaznamenali až trojnásobný nárast výskytu chrípky,“ objasňuje regionálna hygienička.

Hygienici brali do úvahy komplexnú situáciu s dýchacími chorobami, medzi ne patrí i nákaza koronavírusom. Vieme však my ako pacienti rozlíšiť, či máme chrípku alebo COVID? Podľa odborníkov je najlepšie nechať sa otestovať. Bez testu to nerozlíši ani lekár.

Chrípky a jej podobné choroby pribúdajú aj v nitrianskej nemocnici. Uplynulý týždeň ich tam bolo približne o 30 percent viac ako týždeň predtým. Alergický kašeľ od chrípkového či covidového odlišujú aj tu s pomocou testu.

I chrípka a jej podobné ochorenia môžu ľudom veľmi skomplikovať ich zdravotný stav. Od začiatku októbra začnú preto lekári očkovať proti chrípke, je však možné kombinovať toto očkovanie i vakcínu proti COVID-u?

Odpoveď sa dozviete z reportáže Jakuba Takáča.

 


VIAC Z Domáce