28. 09. 2021 13:12 , článok bol aktualizovaný 28. 09. 2021 13:24 | BRATISLAVA/TASR

Reakcie na prejav prezidentky: Pravdivo opísala realitu, nedostatky i úspechy vlády, tvrdí Heger

Remišová vyzdvihla výzvu na spoluprácu, podľa Kollár ju adresovala koalícii.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR
Zuzana Čaputová v parlamente.
Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v pléne so správou o stave republiky.
Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda parlamentu Boris Kollár.

Vyvážený prejav, ktorý pravdivo opísal realitu vrátane nedostatkov i úspechov vlády. Premiér Eduard Heger (OĽANO) tak zhodnotil správu o stave republiky, ktorú prezidentka Zuzana Čaputoveá v utorok (28. 9.) predniesla v parlamente.

Ocenil, ako prezidentka vyzdvihla obetavosť ľudí v prvej línii v boji s pandémiou. Správne podľa neho poukázala aj na očistu spoločnosti od korupcie. Podporila podľa neho aj reformy. Súhlasí s potrebou pomoci pre nízkopríjmové skupiny v prípade zhoršenia sa situácie. Zhoduje sa tiež s výzvou na konsolidáciu situácie v polícii.

Premiér Eduard Heger.
Premiér Eduard Heger. Foto: TASR
 

"Cenný bol aj jej postreh, že pandémia vyvolala v ľuďoch strach a následne aj hnev, a, žiaľ, niektorí z toho začali politicky ťažiť," komentoval Heger. Poukázal pritom na expremiéra a súčasného opozičného poslanca Roberta Fica (Smer-SD). Na pondelkovom (27. 9.) stretnutí sa podľa premiéra Fico prezidentke "vyhrážal občianskymi nepokojmi", čo považuje za "nehoráznu opovážlivosť a drzosť".

 

Strana SaS sa stotožňuje s názorom prezidentky, že Slovensko potrebuje stabilitu a jednotné vedenie. Hlava štátu podľa SaS oprávnene kritizovala, že pandémia postihla tých najzraniteľnejších. Konštatovala to šéfka klubu Anna Zemanová s tým, že strana sa snaží jednotu dodávať.

Správa bola podľa SaS vyvážená, nastavila kritické zrkadlo nielen vláde, ale aj poslancom. "Netýka sa to len hrubosti, vulgarizácie politiky, ale zastavila sa aj pri konaní politikov počas pandémie," skonštatovala Zemanová.

Šéfka klubu SaS pripomenula koaličným partnerom, že vo voľbách prevzali zodpovednosť za vedenie štátu. "Kríza zvyšuje tlak na nás všetkých a bez porozumenia to nedokážeme. Spory prehlbujú sklamanie vo verejnosti," povedala s tým, že osobné spory nesmú ísť nad záujem spoločnosti.

SaS súhlasí s názorom, že očkovanie je najefektívnejšia cesta na vyrovnanie sa s pandémiou. Zemanová je vďačná, že prezidentka otvorila aj témy ochrany životného prostredia, ochrany biodiverzity, či odstraňovania environmentálnych záťaží.

"Vnímame z jej prejavu silný apel ohľadom vyšetrovania korupčných káuz, že vo verejnej službe nesmú byť ľudia, ktorí svoju moc neunesú, alebo ju zneužívajú vo svoj prospech," dodala Zemanová.

Veronika Remišová.
Veronika Remišová. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová, ako aj podpredseda strany Juraj Šeliga vyzdvihli v prejave jej výzvu na spoluprácu.

"Som rada, že pani prezidentka vyzdvihla dôležitosť spolupráce a jednoty v zápase o charakter Slovenska a ocenila protikorupčný étos tejto vlády. Zároveň poukázala na problémy Slovenska, ktoré sa 12 rokov neriešili, ako napríklad reforma zdravotníctva, školstva, ale aj dôležitosť reformy spravodajských služieb a polície. Strana Za ľudí bude naďalej ponúkať zdravé nepopulistické odborné riešenia predovšetkým v oblasti spravodlivosti, regionálneho rozvoja a profesionálneho, kompetentného a nekorupčného riadenia štátu," uviedla v stanovisku Remišová.

Šeliga na sociálnej sieti pripomenul, že jedine spolupráca je cesta k stabilite a pokoju v našej krajine.

Adresátom výzvy prezidentky na spoluprácu bola celá koalícia. Povedal to predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár s tým, že adresátom bol aj on.

Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda parlamentu Boris Kollár.
Prezidentka Zuzana Čaputová a predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: TASR
 

Prejav považuje za vyvážený. Prezidentka podľa neho povedala jasne, že treba robiť zmeny, no nemôže to byť unáhlené. Ocenil tiež, že zhodnotila situáciu, že očakáva boj proti korupcii, ale musí sa to diať zákonným spôsobom.

"Myslím si, že adresátom tejto výzvy som ja, ale aj celá koalícia," povedal Kollár novinárom s tým, že si z prejavu berie to, čo si mal vziať. "Každý musíme niečo preto urobiť," skonštatoval s tým, že v koalícii budú rokovať.

Kollár súhlasí, že verejnosť je sklamaná. "Spoločnosť okrem očisty očakávala, že sa bude mať lepšie, že sa bude na ňu myslieť aj v sociálnej sfére," skonštatoval predseda NR SR. "Keď sa porušuje zákon, nadužíva sa zákon, a keď si niekto povie, že účel svätí prostriedky, v právnom štáte to tak nemôže fungovať. A potom nastáva skepsa, to je pochopiteľné," skonštatoval.

Uznal tiež, že politická kultúra na Slovensku nie je na úrovni vyspelých demokracií. Poukázal na tvrdšie údery, silnejšie slová a niekedy aj ´podpásové´ kroky. "Každý by si mal vstúpiť do svedomia, aj ja," dodal.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR
 

Vystúpenie prezidentky potvrdilo, že hlava štátu je predstaviteľkou koalície. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico s tým, že opomenula zodpovednosť súčasnej vlády za dôsledky pandémie na životoch ľudí.

Prekvapilo ho, že sa nevenovala stavu verejných financií. Vyčíta jej i výroky, že strach či hnev sú dôsledkom pandémie a že otázku referenda o predčasných voľbách má vyriešiť parlament. Za zarážajúce označil, že vystúpenie využila na propagáciu očkovania.Zuzany Čaputovej so správou o stave SR v pléne potvrdilo, že hlava štátu je predstaviteľkou koalície. Skonštatoval to predseda opozičného Smeru-SD a expremiér Robert Fico.

Prezidentka podľa neho opomenula zodpovednosť súčasnej vlády za dôsledky pandémie na životoch ľudí. Prekvapilo ho, že sa nevenovala stavu verejných financií. Vyčíta jej i výroky, že strach či hnev sú dôsledkom pandémie a že otázku referenda o predčasných voľbách má vyriešiť parlament. Za zarážajúce označil, že vystúpenie využila na propagáciu očkovania.

"Neviem, prečo sa pani prezidentka stavia do tejto polohy. Predsa povinnosťou prezidenta je byť nadstranícky, byť hlavou štátu, reprezentovať krajinu a poukazovať na dobré aj zlé veci. Bol to prejav člena vládnej koalície," vyhlásil.

Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v pléne so správou o stave republiky.
Prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v pléne so správou o stave republiky. Foto: TASR/Pavel Neubauer
 

Podotkol, že hlava štátu preniesla na opozíciu zodpovednosť za stav v spoločnosti, za hnev, zlosť či strach. Odmieta, že by Smer-SD pracoval s týmito emóciami. "Pracujeme s faktickými informáciami, ktoré potvrdzujú, že štát je v úplnom rozklade," podčiarkol s tým, že opozícia si robí len svoju prácu.

Nesúhlasí ani s tým, že tieto emócie sú dôsledkom pandémie. "To je hlboký omyl. Strach a hnev sú výsledkom toho, že vláda je neschopná," vyhlásil Fico. Ľudia sa podľa neho boja, lebo za sebou necítia vládu, ktorá by robila kroky na ich ochranu.

Reagoval aj na výroky o tom, že sa na polícii hromadia dôkazy. "Tam sa nehromadia dôkazy, tam sa vyrábajú," podotkol a opakovane hovoril o rozvrate právneho štátu na Slovensku. Pýta sa, prečo hlava štátu zavádza o tom, že nemá informácie o živých prípadoch. Pripomenul, že sa zúčastnila na stretnutí špičiek štátu v budove Slovenskej informačnej služby v máji tohto roka a tvrdí, že sa tam venovali aj živým veciam.

V súvislosti s referendom Fico uviedol, že je prejavom politickej naivity myslieť si, že parlament to vyrieši. Pripomenul, že Smer-SD pripraví ďalšie dve referendové otázky. Jedna sa má týkať zmeny Ústavy SR tak, aby sa mohlo skrátiť volebného obdobie parlamentu aj na základe ústavného zákona a referenda. Druhá sa má týkať samotného referenda o predčasných voľbách.

 


VIAC Z Domáce