28. 09. 2021 15:43 | BRATISLAVA/TV Markíza

Prokurátor ÚŠP podal na súd obžalobu za pripravované vraždy Žilinku, Šufliarskeho a Lipšica

Za ich smrť mali vrahovia dostať odmenu.

Prokurátori Peter Šufliarsky a Maroš Žilinka a advokát Daniel Lipšic.
Prokurátori Peter Šufliarsky a Maroš Žilinka a advokát Daniel Lipšic. Foto: koláž TVNOVINY.sk/ TASR

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v utorok (28. 9.) na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) obžalobu na päť ľudí v súvislosti s pripravovanými vraždami Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho a Daniela Lipšica.

Informáciu pre TV Markíza potvrdila hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Pre pokračovací obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu prípravy sú obžalovaní Marian Kočner, Dušan Kracina, Bosniak Dark Dragić, Alena Zsuzsová a Tomáš Szalay. Poslední dvaja menovaní majú na krku aj obžalobu zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

„Obvinení, ako organizovaná skupina, pripravovali vraždy troch osôb, v tom čase dvoch vedúcich prokurátorov (Dr. h. c. JUDr. Maroš Žilinka, PhD. a Mgr. Peter Šufliarsky) a advokáta (JUDr. Daniel Lipšic, LL.M.), za vykonanie ktorých bola ponúknutá finančná odmena," uviedla hovorkyňa.

Plánované vraždy

Maroša Žilinku a Daniela Lipšica plánovali zavraždiť ešte na jeseň 2017, teda pred vraždou Jána Kuciaka. Objednávka mala prísť od Mariana Kočnera, ktorý ju mal zadať Alene Zsuzsovej, tá zasa Zoltánovi Andruskóovi.

Ponúkané sumy za vraždy.
Ponúkané sumy za vraždy. Foto: TV Markíza
 

„Ja si veľmi vážim prácu tak vyšetrovateľov, ako aj prokurátorov, pretože je to nesmierne zložitá kauza. Ja si to ako prokurátor veľmi dobre uvedomujem a o to viac si teda vážim to, že sa im podarilo zdokumentovať vec až do tohto štádia," povedal TV Markíza ešte v minulosti súčasný generálny prokurátor Maroš Žilinka .

Skúšal viacerých

Andruskó sa údajne pokúšal najať na tento zločin vicerých. Medzi inými i Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa. S touto požiadavkou oslovil aj svojho priateľa z Maďarska Lászlóa Krecsika, ten mu ale pomoc odmietol, tak sa podľa Andruskóových slov obrátil na ďalšieho kamaráta - Dušana Kracinu z Komárna.

Vyšetrovateľ v uznesení vtedy napísal, že práve Kracina najal Srba Darka Dragića na likvidáciu súčasného generálneho prokurátora.

Kracina však dlho v tomto prípade vystupoval len ako svedok. Až kým sa neobjavil Iľja Weiss - známa postavička zo seredského drogového podsvetia. Keď ho zadržali pre kšefty s omamnými látkami, rozhovoril sa o záhadnom Srbovi.

Okrem Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka všetci vinu na plánovaných vraždách odmietajú. Obom stíhanie prerušili, pretože sa významnou mierou podieľali na objasnení prípadu.


VIAC Z Domáce