05. 10. 2021 13:56 | BANSKÁ BYSTRICA/TASR

Synovec nebohého šéfa parlamentu dostal sedem rokov väzenia za nákup ultrazvukov

Ako zamestnanec Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura mal na starosti verejné obstarávanie

Branislav Paška.
Branislav Paška. Foto: TASR

Obžalovaného Branislava Pašku, synovca nebohého expredsedu parlamentu Pavla Pašku, v utorok odsúdil Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v kauze nákupu ultrazvukov pre košickú nemocnicu na sedem rokov väzenia.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho obžaloval zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Proces trval zhruba rok a pol. Prokurátor v záverečnej reči navrhoval súhrnný trest sedem rokov nepodmienečne. Paškovi hrozil trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov.

 

K skutku došlo ešte v roku 2013, keď obžalovaný ako vedúci oddelenia verejného obstarávania Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach mal uprednostniť víťaza verejnej súťaže v neprospech iných tak, že sám nastavil podmienky na technické špecifikácie a vybavenie štyroch zariadení pri verejnom obstarávaní, čím uprednostnil vopred vybranú spoločnosť a porušil zákon.

Okrem diskriminačných kritérií, ktoré tendru vyčítali konkurenčné firmy, problémom bola aj cena prístrojov. Nemocnicu ultrazvuky vyšli údajne takmer dvojnásobne drahšie a mala preplatiť viac ako 160-tisíc eur.

Podľa prokurátora ÚŠP znalkyňa, ktorú pribrali do konania, spochybnila sumu 380-tisíc eur bez DPH, ktorá mala byť konečnou za nákup štyroch ultrazvukov pre rôzne oddelenia. Hodnotu prístrojov ustálila na sumu viac ako 212-tisíc eur.

Podľa obhajoby nebolo preukázané, že obžalovaný skutok spáchal. Obhajca Sergej Romža reagoval, že jeho klient sa nijakým spôsobom nepodieľal na protiprávnom konaní a neporušil svoju povinnosť. Žiadal oslobodenie klienta spod obžaloby.

Priamo v súdnej sieni neprávoplatne odsúdený Paška zahlásil odvolanie, o ktorom rozhodne Najvyšší súd.


VIAC Z Domáce