12. 10. 2021 10:27 , článok bol aktualizovaný 12. 10. 2021 11:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Lengvarský: Poplašné správy o očkovaní prispievajú k úmrtiam. Žilinka sa stretne aj s Hamranom

Minister a generálny prokurátor diskutovali o útokoch na zdravotníkov a o hoaxoch.

Vladimír Lengvarský a Maroš Žilinka.
Vladimír Lengvarský a Maroš Žilinka. Foto: TV Markíza

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, štátny tajomník rezortu zdravotníctva Kamil Száz a generálny prokurátor Maroš Žilinka sa stretli, aby diskutovali o eliminácii šírenia poplašných správ v súvislosti s očkovaním a o verbálnych a fyzických útokoch na zdravotníkov počas očkovania.

„Zhodli sme sa, že takéto konanie treba spoločensky odsúdiť. Zdravotníci sú tu na to, aby chránili naše zdravie. Vykonávajú náročnú činnosť. Zaslúžia si našu vďaku a ochranu spoločnosti," vyhlásil Žilinka.

Generálny prokurátor dodal, že od roku 2017 zdravotníci pri výkone zdravotnej starostlivosti požívajú status chránenej osoby, čo v praxi znamená, že ak sú predmetom útoku, konania sú posudzované ako závažnejšie a hrozí za ne vyššia trestná sadzba.

Žilinka zároveň dodal, že hlavným orgánom na odhaľovanie tohto konania páchateľov je polícia. Stretne sa preto aj s policajným prezidentom Štefanom Hamranom.

Minister zároveň apeloval na ľudí, aby si uvedomili, že hoaxy o očkovaní prispievajú k zhoršujúcej sa pandemickej situácii.

„V nemocniciach máme 85 percent nezaočkovaných pacientov, zomierajú takmer len nezaočkovaní. Poplašné správy prispievajú k smrti obyvateľov Slovenska, k preplnenosti nemocníc, ktoré nemôžu poskytovať inú starostlivosť. Týchto ľudí musíme odhaľovať a riešiť," vyhlásil Lengvarský.

 

Čítajte tiež: Študovali zdravotníctvo a nie bojové umenia. Očkovacie tímy musí chrániť polícia


VIAC Z Domáce