12. 10. 2021 11:17 , článok bol aktualizovaný 12. 10. 2021 15:05 | BRATISLAVA/TASR

Orbánová vláda zrušila na Korčokov podnet uznesenie k nákupu pôdy u susedov

Podľa premiér tento krok Maďarska je dôležitý pre korektné vzťahy.

Šéfovia diplomacií Peter Szijjártó a Ivan Korčok.
Šéfovia diplomacií Peter Szijjártó a Ivan Korčok. Foto: TASR

Vláda Maďarska zrušila uznesenie o nákupe poľnohospodárskej pôdy v susedných krajinách.

Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) s tým, že ho o tom informoval maďarský partner Péter Szijjártó.

Korčok toto rozhodnutie berie na vedomie a považuje to za dôkaz nevyhnutnosti vzájomných konzultácií a intenzívneho dialógu o všetkom, čo obe krajiny robia vo svojich vzájomných vzťahoch.

„Pred malou chvíľou ma informoval môj maďarský kolega Péter Szijjártó, že vláda Maďarskej republiky sa rozhodla na podnet slovenskej strany zrušiť uznesenie o nákupe pôdy v susedných krajinách. O toto som žiadal minulý týždeň počas rokovaní môjho maďarského kolegu a potvrdzujem, že včera sa o tom intenzívne rokovalo aj na úrovni premiérov a maďarský premiér Viktor Orbán dnes zaslal list predsedovi vlády Eduardovi Hegerovi, ktorého informoval o tomto rozhodnutí," uviedol Korčok.

Minister verí, že v dohľadnom čase dostanú odpovede od maďarského ministra zahraničných vecí a obchodu aj na ostatné otázky týkajúce sa nákupu nehnuteľností alebo programov maďarskej vlády, ktoré realizuje na Slovensku v oblasti školstva a podpory podnikateľov.

„Vítam to z toho pohľadu, že viaceré veci sa vyjasňujú, a zároveň potvrdzujem záujem o to, aby sme konštruktívne hovorili aj o ďalších veciach v našich vzťahoch, ktoré sa nás týkajú," zdôraznil.

Premiéri Eduard Heger a Viktor Orbán.
Premiéri Eduard Heger a Viktor Orbán. Foto: TASR/DUNA/MTI - Zoltán Máthé
 

Premiér Eduard Heger (OĽANO) je rád, že vláda Maďarska zrušila uznesenie. Je to podľa neho dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov. V stanovisku deklaroval pokračovanie vzájomnej spolupráce.

Podľa neho maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi záleží na vzájomných vzťahoch. "Som rád, že pristúpil k takémuto kroku. Je to dôležité pre budovanie vzájomných a korektných vzťahov, na ktorých záleží aj nám. A v tomto duchu budeme pokračovať aj vo vzájomnej spolupráci," skonštatoval slovenský premiér v stanovisku.

Heger podľa svojich slov na pondelkovom (11. 10.) rokovaní s Orbánom "veľmi otvorene" komunikoval naše výhrady s pripravovanou legislatívou Maďarska v súvislosti s nákupom pozemkov v okolitých krajinách. "Dnes ráno, keď som prišiel na stretnutie V4, mi premiér Viktor Orbán oznámil, že ustupuje od tejto legislatívy aj na základe nášho včerajšieho rozhovoru," doplnil Heger.

Boris Kollár.
Boris Kollár. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ocenil aktívny prístup ministra zahraničných vecí a z rušenie uzneseniar víta.

„Oceňujem, že si uvedomil vážnosť situácie a tento  problém začal okamžite riešiť,“ uviedol Kollár v súvislosti s Korčokom. Podľa slov predsedu parlamentu sú akékoľvek snahy o cielené nákupy pôdy či nehnuteľností na Slovensku zo strany iných štátov neprijateľné a treba sa voči takýmto tendenciám rázne ohradiť.

Kollár rovnako ocenil prácu diplomatov na oboch stranách. Poďakoval sa tiež maďarskému ministrovi zahraničných vecí Péterovi Szijjártóvi a tamojšiemu premiérovi Viktorovi Orbánovi, že spomínané uznesenie na rokovaní vlády stiahol. Kollár podčiarkol, že konštruktívny dialóg je správnou cestou k udržiavaniu našich priateľských bilaterálnych vzťahov.


VIAC Z Domáce