12. 10. 2021 17:18 | KOŠICE/TV Markíza

Kolobežky, bicykle i skútre. V Košiciach spustili unikátny koncept MHD

Zo zastávok sa takzvanými „zdieľanými“ prostriedkami dostanete prakticky kamkoľvek.

Ilustračný záber.
Ilustračný záber. Foto: TV Markíza

Verejná doprava rovno až ku dverám. V Košiciach spúšťajú unikátny koncept hromadnej dopravy. Zo zastávok MHD sa takzvanými „zdieľanými“ prostriedkami dostanete prakticky kamkoľvek.

Po celých Košiciach v týchto dňoch budujú stovku takýchto solárnych nabíjacích stanovísk. Cestujúci si na nich nájdu elektrické kolobežky, bicykle či skútre.

„Na dverách autobusu má QR kód. Zakúpením lístka cestujúci automaticky získava voľné minúty, aby využil jeden z jeho obľúbených dopravných prostriedkov,“ hovorí Igor Kolla, riaditeľ IT a sharingovej firmy.

So „zdieľanou“ dopravou sa pohodlne dostanete na zastávky MHD a potom domov, do školy či do práce. A to všetko v rámci jedného cestovného.

„Virtuálny cestovný lístok je v tarife lacnejší. Naozaj pohodlne sa človek odvezie na miesto určenia, kde už ho autobus neodvezie,“ uvádza generálny riaditeľ Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) Vladimír Padyšák.

Ďalšie stanoviská pribudnú pred košickými strednými školami.

„Súkromné spoločnosti nám vychádzajú v ústrety a pomáhajú nám, aby dynamická doprava bola uvoľnenejšia, aby sme pomohli parkovaniu,“ priblížil košický primátor Jaroslav Polaček.

Kolla dodáva, že zarobiť na tom ich firma nevie, ale zdalo sa im to ako prínos pre celú metropolu. Dopravný podnik počas „koronakrízy“ totiž prišiel o tretinu cestujúcich. Aj takto by ich mohol získať späť a zredukovať autá v preplených uliciach.

„Naše vozidlá sú v tých istých kolónách ako ostatné autá, čiže čím menej osobných vozidiel v meste, tým lepšia situácia pre MHD,“ dodáva Padyšák.

Viac sa dozviete z reportáže Jozefa Demetera.

 


VIAC Z Domáce