12. 10. 2021 19:44 | BRATISLAVA/TV Markíza

Podvody s diplomovkami sú problém. Práce na objednávku píšu aj vysokoškolskí pedagógovia

Stopnúť obchodovanie so záverečnými prácami má nový vysokoškolský zákon.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: TV Markíza

Na internete je až 22 firiem, ktoré sľubujú rýchle, kvalitné a originálne záverečné práce. Pre jednu z nich pracuje aj žena, ktorá nám porozprávala viac.

„Keď píšete cez firmu, zarobíte o polovicu menej ako reálne študent zaplatí firme. Minimálne tých 50 percent si firma necháva pre seba. Keď to už píšete po vlastnej osi, kde už máte to riziko, že vám ten človek nezaplatí, tak je to o 50 percent viac,“ hovorí.

Zistenia Nadácie Zastavme korupciu (NZK) odhalili aj to, o čom sa doteraz len šuškalo. Záverečné práce píšu aj samotní vysokoškolskí pedagógovia.

„Očividne ich musí písať niekto, kto ich písať vie a väčšinou sú to akademici. Neprekvapuje ma to. Je to niečo, čo nie je úplne etické a je to niečo, čo by sa diať nemalo,“ povedal prorektor pre vonkajšie vzťahy Univerzity Komenského v Bratislave Radomír Masaryk.

Stopnúť obchodovanie so záverečnými prácami má nový vysokoškolský zákon. Ak sa doň pridá pojem akademický podvod, predávajúcim hrozí pokuta desať až 50-tisíc eur, študentom odobratie titulu a vyhadzov zo školy.

„Účasti na akademickom podvode sa bude dopúšťať fyzická alebo právnická osoba, ktorá jednak sama bude vypracovávať takéto práce, alebo bude propagovať tieto práce, bude navádzať študentov na objednávanie takýchto prác,“ približuje Zuzana Adamová, vedúca Katedry práva duševného vlastnícva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave a autorka legislatívneho návrhu.

„Podľa nášho návrhu by ministerstvo malo konať z vlastného podnetu. Verejnosť sa môže obracať na ministerstvo, avšak ministerstvo si zhodnotí ten podnet a ono si zhodnotí, v ktorých prípadoch bude tú vec riešiť,“ hovorí analytik NZK Martin Suchý.

O novele vysokoškolského zákona bude tento mesiac rokovať vláda. Platiť by mohla od budúceho akademického roka.

Téme sa venovala Monika Grznárová.

 

Celé Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce