16. 10. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Pôjde to aj bez Pellegriniho? Fico sa môže spolčiť s touto stranou a predbehnúť Hlas

Aby malo spájanie zmysel, tak musí byť podľa odborníka dobre načasované.

Robert Fico
Robert Fico Foto: TASR/Jaroslav Novák

Robert Fico sa chce evidentne spájať. Verejne to ponúkol najväčšiemu rivalovi Petrovi Pellegrinimu, šikovne to však skúša aj na stranu Andreja Danka. Šéf prieskumnej agentúry vidí v koalícii Smer-SNS logiku, podľa politológa by toto spojenie prakticky znamenalo koniec národniarov.

Keď Smer pred pár týždňami poslal tlačovú správu s ponukou pre Hlas ohľadom spájania, pôsobilo to ako blesk z jasného neba. Veď Robert Fico nevedel svojmu bývalému kolegovi ani prísť na meno a odídencov považoval za zradcov.

„Je našou spoločnou povinnosťou okamžite začať rokovania o forme predvolebnej a povolebnej spolupráce, ktorá zabezpečí, že prirodzený blok Smeru a Hlasu, či už ako jedna strana alebo dvojkoalícia, bude mať schopnosť dosiahnuť výsledok na úrovni 35 až 40 percent,“ vyhlásil R. Fico.

Ficov nápad však u Petra Pellegriniho nenašiel pochopenie.

„Teraz sa umelo vtláčať do spolupráce je absolútne zbytočné. Je to len taktika z tej strany, z ktorej ponuka prichádza. Nič úprimné na tom nehľadajte, je to obyčajný politický chladnokrvný kalkul,“ uviedol líder Hlasu.

Smer následne poslal ešte jednu reakciu, ktorá je zaujímavá tým, že pri možnej spolupráci ráta aj s SNS.

„Ak má Smer a Hlas šancu na základe absolútne prirodzenej predvolebnej spolupráce získať cca 40-percentnú podporu a v súčinnosti s niektorými mimoparlamentnými stranami, ako je SNS, podstatne viac, nie je mu zrejmé, o akom podozrivom kalkule Hlas hovorí.“

Danko o spájaní hovorí už dlhodobo, zlúčenia so Smerom odmieta

Od tohto vyhlásenia ubehlo niekoľko týždňov a Robert Fico viackrát spomenul, že do opozičného bloku by mohli patriť aj národniari.

Líder SNS Andrej Danko pritom už dlhodobo javí záujem o spoluprácu opozičných síl. Podporil Smer a Hlas v petičnej akcii ohľadom referenda, zúčastňuje sa aj na všetkých protivládnych protestoch.

„Koalície pred voľbami sa môžu tvoriť, nie je to na Slovensku vylúčené. Najbližšiu spoluprácu máme so Smerom. Myslím si, že tento idiotizmus na Slovensku bude treba zastaviť možno aj vo veľkej koalícii pred voľbami. Ja neviem, čo bude. Možno Smer bude chcieť, možno nebude chcieť,“ vyhlásil A. Danko v konšpiračnom médiu Infovojna. Zlúčenie SNS so Smerom však razantne odmietol.

Zaujímavosťou je, že aj keď predsedovia Smeru a SNS vyzývajú Hlas na spoluprácu, tak si neodpustia štipľavé odkazy. Najnovšie sa nezhodli na tom, či je potrebné robiť protesty. Smer a SNS sa aktuálne chystajú na jeden do Rimavskej Soboty, Hlas účasť odmietol.

SNS po spojení so Smerom môže definitívne zaniknúť

Ak teda Hlas odmieta spájanie so Smerom a tým pádom aj s SNS, tak by dvojblok mohol vytvoriť len Robert Fico s Andrejom Dankom.

„Ich voliči majú určite mnoho podobných tém, tak z tohto pohľadu to môže byť atraktívne,“ myslí si šéf prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

Spájanie však musí byť dobre načasované. V súčasnosti, keď je ešte ďaleko do volieb, by tak mohla vyprchať emócia.

„Spájanie do koalícii je aktuálne trištvrte alebo polroka do volieb,“ dodal Hřích.

Politológ hovorí, že prípadné akékoľvek spojenie bude pre SNS likvidačné, pomôcť však môže Andrejovi Dankovi, pre ktorého by to bol výťah do parlamentu.

„Takéto spojenectvo by likvidáciu so Smerom len urýchlilo. Predpokladám však, že pri rozhodovaní o ďalšej spolupráci so Smerom nepôjde Andrejovi Dankovi o stranu, ale skôr o vlastnú politickú kariéru, pre ktorú bude ochotný obetovať existenciu strany. Na druhej strane, s Andrejom Dankom na čele tak či tak táto strana budúcnosť nemá,“ vysvetlil politológ Radoslav Štefančík.

Podľa posledných prieskumov sa Smer drží v okolí 14 percent, SNS osciluje medzi tromi až štyrmi. Hlas sa drží na 18 percentách. Keď sa pozrieme na aktuálne trendy, v ktorých Smer rastie a Hlas klesá a podobnosť voličov Smeru a SNS, pokojne by sa táto koalícia mohla stať preferenčným lídrom.


VIAC Z Domáce