17. 10. 2021 07:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR

TABUĽKA: Ceny potravín teraz a pred rokom. Za takmer všetky platíme výrazne viac

Veľké porovnanie cien potravín.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/Jaroslav Novák

Zdražovanie potravín pokračuje v rýchlom tempe. Ukazujú to dáta za september, kedy medziročná inflácia presiahla až štyri percentá. Analytici predpovedajú, že tento trend bude pokračovať aj nasledujúce mesiace.

„Zvyšovaniu cien potravín na Slovensku nasvedčovali viaceré indikátory, ktoré sú zväčša predzvesťou vývoja cien potravín aj na pultoch v našich obchodoch. Ide nielen o vývoj cien agrokomodít na svetových trhoch, ale aj o vývoj indexu FAO (svetového indexu cien potravín), ktorý v posledných mesiacoch dosahoval rekordne vysoké úrovne,“ uviedla analytička Eva Sadovská.

Pandémia, ropa a energie

Dôvodov, prečo potraviny dražejú, je viacero. Kľúčové je počasie, ktorého výkyvy negatívne ovplyvňujú aj cenu konečných produktov. Ceny ovplyvňujú aj pohonné látky, ktoré taktiež dražejú, v prípade mäsa na cenu stále vplýva africký mor ošípaných či vtáčia chrípka.

„Veľkú rolu zohráva aj pandémia. Tá postihla počas prvej aj druhej vlny jednotlivé ekonomiky rôznym spôsobom. Spoločným ukazovateľom nielen viac postihnutých krajín bol problém s pracovnou silou. Obmedzenia na hraniciach spôsobili nedostatok pracovnej sily zo zahraničia, problém však mohol byť aj s pracovnou silou v krajine pre šírenie nákazy,“ dodala Sadovská.

Slovenskí potravinári a obchodníci však upozorňujú aj na vyššie príplatky za nadčasy a prácu cez víkend či vyššiu minimálnu mzdu. Obchodníci upozorňujú zároveň aj na vyššie náklady, ktoré majú spojené so zabezpečením hygienických a bezpečnostných opatrení.

„Nepochybne sa ich však dotknú v nasledujúcich mesiacoch aj avizované vyššie ceny energií,“ doplnila Sadovská.

ceny porovnanie septeember.jpg
 

Inflácia môže byť najvyššia od roku 2004

Aj napriek tomu, že už niekoľko mesiacov po sebe rastú ceny, tak sa tento trend ešte nezastaví. Dokonca sa môže aj zrýchliť.

„Očakávame, že aj v nasledujúcich mesiacoch bude inflácia u nás vysoká a bude rásť tempom okolo štyroch až piatich percent,“ uviedla analytička 365 bank Jana Glasová. Smerom nahor by podľa nej mali infláciu tlačiť hlavne vyššie ceny výrobných vstupov, stavebných materiálov, benzínu, agrokomodít a potravín.

Ešte vyššie očakávania má analytik VÚB Michal Lehuta. Inflácia by podľa neho mala naďalej rásť, a to najmä v januári, keď vstúpia do platnosti nové ceny regulovaných energií, ako sú teplo, elektrina a plyn.

„Svoje maximum by rast cien v SR mohol dosiahnuť v apríli okolo úrovne 6,0 - 6,5 %. To bude najvyššia inflácia od roku 2004,“ spresnil Lehuta.

Dvojciferný nárast spotrebiteľských cien u plynu a ostatných energií očakávajú v januári aj analytici Národnej banky Slovenska.


VIAC Z Domáce