18. 10. 2021 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Ani koalícia, ani opozícia. Črtá sa nová politická alternatíva?

Podľa odborníka by takéto spojenie nemuselo byť márne, no voličom by nemohli ponúknuť „klasickú“ koalíciu.

Igor Matovič a Peter Pellegrini
Igor Matovič a Peter Pellegrini Foto: TASR/Jaroslav Novák

Ani koalícia, ani opozícia. Na mimoparlamentnej scéne sa totiž začína čoraz viac rozprávať o spájaní, ktorého výsledkom by mala byť alternatíva voči súčasnej vláde, ale aj Smeru, Hlasu či ĽSNS. Jej podoba zatiaľ nie je známa.

Strana Spolu, Dobrá voľba, nespokojní z Mosta-Híd, KDH a solitér Alojz Hlina. V budúcnosti by tieto strany mohli spolupracovať v rámci jednej politickej platformy. O takejto spolupráci dlhodobo hovorí predseda Dobrej voľby Tomáš Drucker.

„Uvedomujem si, že pre mnohých členov týchto strán to nie jednoduché, ale dnes je strán veľmi veľa. Ak sa nedáme dokopy, nemáme šancu,“ uviedol Drucker pre Denník N.
Diskusie na túto tému pripúšťa aj nový predseda strany Spolu Miroslav Kollár.

„Dobrú voľbu vnímam ako jednu zo stredopravých strán, rozprávať sa budem so všetkými,“ podotkol Kollár taktiež pre spomínaný denník.

„Z jeho vízie (Miroslava Kollára, pozn. red.) som pochopil, že sa chce venovať stredopravému priestoru a že bude treba hľadať priestor na spoluprácu a integráciu. Debatujem aj s inými ľuďmi, snažil som sa diskutovať aj s Mostom-Híd, či naozaj chcú ísť do maďarskej koalície, teda do strany Aliancia. Sú ľudia, ktorí sa nestotožňujú s čisto etnickým princípom, a s nimi debatujem,“ dodal Drucker, pričom priznal, že ide o Ábela Ravasza.

Zaujímavé je, že Ravasz sa zbližuje aj so Spolu, keďže koncom septembra práve s Kollárom predstavil v parlamente iniciatívu ohľadom menšín. Či to znamená aj jeho prestup z Mosta-Híd do novej strany, sa exaktne nevyjadril.

Debaty prebehli už cez leto, politológ je skeptický

Debaty medzi Dobrou voľbou, Spolu (ešte pod vedením Juraja Hipša) a KDH prebehli už cez leto. Vtedy sa predstavitelia strán k výsledkom rokovaní nechceli veľmi vyjadrovať. Všetci aktéri určitú spoluprácu pripustili, no jej formu nekonkretizovali. V tom čase mal do strany Spolu vstúpiť aj bývalý predseda KDH Alojz Hlina, zatiaľ sa tak neudialo.

Z uvedených skutočností je zjavné, že na mimoparlamentnej scéne nastal šum a predstavitelia týchto strán nie sú spokojní zo svojich preferencií. Veď Spolu je momentálne jednopercentná strana, Dobrá voľba dvoj a jediné KDH sa v posledných prieskumoch prehuplo cez hranicu zaručujúcu vstup do parlamentu.

Podľa šéfa prieskumnej agentúry by takéto spojenie nemuselo byť márne, no voličom by nemohli ponúknuť „klasickú“ koalíciu.

„Nemohla by to byť len účelová koalícia, aby neprepadli hlasy, ale muselo by to byť niečo viac, asi ako keď vzniklo SDK, ktoré chcelo zbaviť moci Mečiara,“ myslí si šéf AKO Václav Hřích.

Zároveň doplnil, že by to mali urobiť čím skôr, aby vedeli, či o túto ponuku majú ľudia vôbec záujem.

Politológ Radoslav Štefančík je skeptickejší. Problém vidí hlavne v Tomášovi Druckerovi.

„Osobne si viem len ťažko predstaviť človeka, ktorý by volil stranu Spolu, ak sa dá dokopy s Tomášom Druckerom, ako bývalým nominantom Smeru. Táto spolupráca by bola pre pravicového voliča ťažko uveriteľná,“ uviedol Štefančík.

Na druhej strane priznáva, že dopyt po spájaní u voličov badať.

„V každom prípade je tu priestor na integráciu politikov, ktorí nepatria k súčasnej koalícii a nevedia si predstaviť tesnejšiu spoluprácu s Progresívnym Slovenskom. Len sa obávam, že to opäť bude mať podobu pomiešaného gulášu na spôsob Matovičovho OĽaNO. A jeden guláš je na Slovensko hádam aj dosť,“ uzavrel politológ.  


VIAC Z Domáce