17. 10. 2021 11:52 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2021 19:16 | RUŽOMBEROK/TASR

FOTO a VIDEO: V Ružomberku horela nemocnica, evakuovali pacientov z chirurgického oddelenia

Plánované operácie a úkony sú na 48 hodín odložené.

Požiar v nemocnici.
Požiar v nemocnici. Foto: TV Markíza
Požiar nemocnice v Ružomberku.
Požiar nemocnice v Ružomberku.
Požiar nemocnice v Ružomberku.

V Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku horela strecha. Požiar sa už podarilo uhasiť. Na mieste však ešte stále zasahuje 30 profesionálnych a dobrovoľných hasičov z Ružomberka, Liptovského Mikuláša, Martina, Dolného Kubína, Žliiny, Likavky, Liskovej, Martinčeka a Černovej. Informoval o to portál Liptov112.sk.

„Hasiči naďalej vykonávajú likvidačné práce, vyhľadávajú skryté ohniská a rozoberajú strešnú konštrukciu,“ doplnila hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Katarína Križanová.

Ako informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline Jaroslav Kapusniak, požiar zachvátil strechu budovy chirurgického pavilónu.

 

Nemocnicu osobne navštívil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Šéf rezortu zdravotníctva sa informoval o tom, ako boli zabezpečené úkony ohľadom ochrany pacientov a zdravotníckeho personálu na oddeleniach, ktorých sa dotkol požiar. „Bol som informovaný, že do 50 pacientov nemocnica presunula na iné oddelenia a do okolitých nemocníc. Ďakujem všetkým za okamžitú reakciu a zásah, vďaka čomu sa predišlo zraneniam, či zdravotným komplikáciám v dôsledku šíriaceho sa ohňa a tak pacienti ako aj personál nemocnice vyviazol bez zranení,“ povedal Lengvarský.

Evakuacia pacientov v nemocnici v Ružomberku.
Evakuacia pacientov v nemocnici v Ružomberku. Foto: TV Markíza
 

Podľa informácií TV Markíza z nemocnice evakuovali pacientov.

Ako sme ďalej zistili, už v nedeľu ráno mali v nemocnici - v podkroví chirurgického oddelenia - zadymené šatne. Boli privolaní hasiči, tí však nezasahovali, nemocnica si so zadymením sama poradila.

O dve a pol hodiny neskôr začala horieť strecha chirurgického oddelenia. Tá zhorela prakticky do tla. V podkroví, ktoré tiež zhorelo, sa nachádzali miestnosti, kde sa lekári prezliekali a odpočívali. Pri požiari podľa prvých informácií nikto neprišiel o život, ani sa nezranil.

Z nemocnice však museli evakuovať niekoľkých pacientov do nemocnice v Dolnom Kubíne a v Liptovskom Mikuláši.

„V nedeľu, približne o 7.30 h vypukol v podkroví chirurgického pavilónu Ústrednej vojenskej nemocnice SNP - FN v Ružomberku požiar. Podľa doterajších zistení bol príčinou elektrický skrat. Požiar bol lokalizovaný a uhasený, avšak približne po dvoch hodinách došlo znovu k vznieteniu," upresnila hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.

Vzhľadom na rozsah poškodenia budovy vedenie nemocnice ministra informovalo o dočasnom pozastavení plánovanej operatívy na klinikách chirurgie, neurochirurgie, cievnej chirurgie a ortopédie a úrazovej chirurgie, ktorých sa požiar dotkol, na najbližších 48 hodín.

Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku patriaca pod rezort obrany informovala, že pracovníci budú pacientov, ktorí mali v dňoch 18. a 19. októbra naplánovaný výkon, o ďalšom postupe a náhradnom termíne operácie aktívne informovať.

Nemocnica, patriaca pod rezort obrany zriadila v tejto súvislosti telefonickú infolinku - 044 438 2929, pacienti majú k dispozícii aj mailový kontakt: uvn@uvn.sk

Pozrite si aj video

 


VIAC Z Domáce