17. 10. 2021 14:34 , článok bol aktualizovaný 17. 10. 2021 17:20 | RIMAVSKÁ SOBOTA/tvnoviny.sk

Smer pošle Čaputovej nové referendové otázky. Vyzývajú ju, aby sa neobracala na Ústavný súd

Smer zorganizoval protivládny protest a ďalší chystá na 17. novembra.

Protest v Rimavskej Sobote.
Protest v Rimavskej Sobote. Foto: TV Markíza
Protest Smeru v Rimavskej Sobote.
Protest Smeru v Rimavskej Sobote.
Protivládny čapicový protest Smeru.

Strana Smer zvolala na sobotu (17.10.) protest proti vláde v Rimavskej Sobote. Robert Fico ho nazval „čapicový“ protest. Chce vláde ukázať, ako ich budú ľudia hnať čapicami.

Na proteste bolo niekoľko tisíc ľudí. Väčšina z nich bola bez rúšok. Podľa COVID automatu však musia mať ľudia na hromadnom podujatí rúška aj v exteriéri.

Prítomní boli aj prívrženci ĽSNS, ktorí zbierali podpisy pod petíciu za vystúpenie Slovenska z EÚa NATO. Na pódiu vystúpil aj predseda SNS Andrej Danko.

Na protoste vystúpil aj Robert Fico. Vyhlásil, že súčasná vláda je vládou klamstva, neschopnosti a zdražovania. Predstavitelia vlády majú ukradnuté tituly a podľa Fica je to hanba na sto rokov. „Musíme sa vrátiť k základom sociálneho štátu. Mikulec zobral stotisícový úplatok a Kováčik dostal 14 rokov. Je tu obrovská nespravodlivosť.“

 

Fico vyzval vládu, aby predložila občanom racionálny plán, ako bude bojovať proti zdražovaniu, ktoré nás čaká. Bude to podľa Fica porovnateľné ako zdražovanie v 90.tych rokoch. Predseda Smeru vyhlásil, že sa nebude čudovať, ak napätie v spoločnosti vyvrcholí útokom na politika, aké zažila aj Veľká Británia. Ak sa tak stane, podľa Fica to bude len vina súčasnej koalície.

 

Kritizoval aj prezidentku Zuzanu Čaputovú. Podľa Fica je hovorkyňou vlády a homosexuálov.

„Všetkých pošlime do čerta,“ kričal Fico po skončení svojho vystúpenia. Dav kričal „odstúpiť!“

Podpredseda parlamentu Juraj Blanár pozval ľudí na ďalší protest, ktorý Smer organizuje na 17.11. pred parlamentom.

Blanár prečítal memorandum, v ktorom Smer spísal požiadavky na prezidentku a vládu. Čaputovú vyzvali, aby sa ospravedlnila za zmarenie referenda a aby ďalšiu pretíciu neignorovala. ŽIadajú ju, aby najbližšie okamžite vyhlásila referendum o predčasných voľbách.

Vládu vyzvali, aby prestala šikanovať nezaočkovaných ľudí proti COVID-u, aby skončila s politickými čistkami a obsadzovaním funkcií politickými nominantmi. „Vyzývame vládu, aby okamžite skončila s takzvanými reformami dôchodkov, daní, zdravotníctva a súdnictva a aby sa venovala národnoštátnym prioritám ako ochrana pôdy a lesov. Vyzývame vládu, aby sa vrátila k sociálnemu dialógu s odbormi, mestami a župami,“ povedal Blanár.

Smer pošle Čaputovej nové referendové otázky a vyzývajú ju, aby ich neposielala na posúdenie Ústavnému súdu.

Protivládny čapicový protest Smeru.
Protivládny čapicový protest Smeru. Foto: TASR
 

 

Kotlebovci protestujú v Bratislave

Protestné zhromaždenie sa uskutočnilo aj v Bratislave pred prezidentským palácom. Ľudia prejavili nesúhlas s vládou. Zhromaždenie zvolalo ĽSNS.

Protivládny protest pred Prezidentským palácom v Bratislave.
Protivládny protest pred Prezidentským palácom v Bratislave. Foto: TASR
 

Reakcie politikov

Vicepremiérka a líderka Za ľudí Veronika Remišová pritom poukázala na pandemickú situáciu a riziko nákazy. Kritiku vyjadrili na sociálnej sieti aj ďalší predstavitelia koalície, napríklad predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa či poslanec Andrej Stančík (obaja OĽANO). Naopak, mimoparlamentná SNS protest podporila.

„Robert Fico, keď mu ide o prežitie, neváha podnecovať nenávisť a ohrozovať svojich vlastných voličov,“ vyhlásila Remišová s tým, že ich zvoláva na hromadné akcie, bez rúšok, pričom práve pri delta variante nového koronavírusu je to veľké riziko.

Vicepremiérka tvrdí, že expremiéri Fico a Peter Pellegrini robia všetko preto, aby tretia vlna pandémie dopadla zle. „Nikde vo svete tak dvaja bývalí premiéri neškodia svojej vlastnej krajine ako práve Fico a Pellegrini. Nič konštruktívne robiť nevedia, len vyvolávať zmätok, nenávisť a rozkol. Nedovoľme návrat politikov, ktorým nejde o Slovensko, ale len o seba!“ uzavrela.

Stančík označil Fica za „doktora smrť“, pretože „veselo premoruje Rimavskú sobotu“ a svojich voličov vystavuje riziku po tom, čo „torpédoval očkovanie“. Podotkol, že človek, ktorý 12 rokov rozkrádal krajinu a „nosí hodinky, ktoré si bežný účastník protestu nedokáže dovoliť ani za ročný plat“, je dnes lídrom protestu proti chudobe. Tvrdí pritom, že za vlád Smeru-SD zbohatli len „ich ľudia“. Vo volaní po predčasných voľbách vidí Stančík snahu, čím skôr sa dostať opäť k moci, kšeftom, aby mohli „oslobodiť svojich kamošov“.


VIAC Z Domáce