18. 10. 2021 17:33 | BRATISLAVA/TV Markíza

Podnikateľom v gastre pre meniace sa farby okresov rapídne klesajú tržby. Mnohí nedostali pomoc

Podnikatelia v gastre už od začiatku pandémie neúspešne žiadajú znížiť DPH na úroveň okolitých krajín.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Pre meniace sa farby v COVID automate klesli podnikateľom v gastrosektore obraty o polovicu. Upozorňujú, že štátnu podporu im napriek tomu osekali a na ďalšie príspevky od štátu stále čakajú.

Situácia sa začala zhoršovať už s nástupom prvých červených a bordových okresov.

„Od začiatku septembra evidujeme pokles tržieb na hranici od 30 do 50 percent, čo je už naozaj veľké číslo. Toto je už štádium, kedy sa podniky dostávajú na hranu života a smrti, lebo nedokážu vyrobiť toľko, aby pokryli všetky straty,“ hovorí Viliam Pavlovský, prezident Aliance slovenskej gastronómie.

Podnikatelia upozorňujú, že podporu na udržanie pracovných miest im vyplácajú iba vo výške ako na začiatku pandémie. A z toho im ešte škrtli opatrenie, ktoré bolo ako jediné naviazané na pokles tržieb.

„Za mesiac september môžeme žiadať iba pomoc na zamestnancov, ktorých sme zamestnali do februára 2020, ale väčšina podnikateľov zamestnávala nových, keď sa končila druhá vlna. Druhý problém je, že je to len 80 % z hrubej práce zamestnanca a zároveň ho musí zamestnávateľ nechať na prekážke,“ vysvetlil Pavlovský.

No dopredu nikto nevie, koľko zákazníkov príde a či zamestnanca budú potrebovať alebo nie. Ministerstvo pripustilo, že žiadosti za október prehodnotí, aj podľa toho, aké budú výpadky vo výrobe mesiac predtým. Doteraz však prevádzky nevedia, s čím môžu počítať.

Podniky tak znova nestíhajú platiť svoje aktuálne záväzky a ani tie, ktoré za sebou ťahajú z posledných dvoch pandemických vĺn.

Od ministra práce žiadajú už generálny pardon na sociálne odvody. Poisťovňa totiž začala tie odložené vymáhať. Pod hrozbou exekúcie sú vraj prvé tisícky prevádzok.

„Nepoloží ich to, lebo doteraz sme vždy reagovali pružne, a preto určite do konca októbra prídem na vládu s návrhom ako to riešiť, ďalším odložením odvodov, lebo doteraz to väčšine pomohlo,“ prisľúbil minister práce Milan Krajniak.

Podnikatelia v gastre však od začiatku pandémie žiadajú tiež znížiť DPH na úroveň okolitých krajín. Dohoda ani tu nepadla.

„Tento krok urobilo viac ako 20 krajín EÚ, to nie je niečo, čo si nevymýšľame. Máme podložené, že do štátnej pokladne sa vyzbiera ešte viac zdrojov, ako keď sa ten krok neurobí,“ myslí si šéf Aliancie slovenskej gastronómie.

Ministerstvo financií na to reagovalo vyhlásením, že opatrenia na optimalizáciu daňovo-odvodového zaťaženia budú súčasťou pripravovanej reformy.

Podnikatelia tak musia čakať, rovnako ako na príspevky z ministerstva dopravy na podporu cestovného ruchu. Pomoc je síce schválená, ale čerpať ju ešte nemôžu.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk


VIAC Z Domáce