22. 10. 2021 08:30 , článok bol aktualizovaný 22. 10. 2021 08:48 | PEZINOK/tvnoviny.sk

Podnikateľ Marián Sisák, ktorého zadržali pri protikorupčnej razii, ide do väzby

Rozhodol o tom sudca pre prípravné konanie ŠTS.

Marián Sisák na archívnej snímke z roku 2018.
Marián Sisák na archívnej snímke z roku 2018. Foto: TV Markíza

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu Miroslav Mazúch poslal zadržaného východoslovenského podnikateľa Mariána Sisáka do väzby. Za mreže putuje aj  bývalý sudca Okresného súdu vo Vranove nad Topľou Miroslav Novák. Informáciu potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Dôvodom väzby u Sisáka je obava z ovplyvňovania svedkov a pokračovania v trestnej činnosti, teda kolúzna a preventívna väzba.

V kolúznej väzbe pre obavy z ovplyvňovania svedkov skončil aj bývalý sudca vranovského okresného súdu Miroslav Novák. Z funkcie ho 28. decembra 2020 odvolala prezidentka Zuzana Čaputová pre vek nad 65 rokov.

Podľa Kudjákovej sudca žiadosti obvinených o nahradenie väzby písomným sľubom zamietol a väzbu nenahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka.

Rozhodnutie nie je právoplatné, nakoľko obvinení podali proti nemu sťažnosť a sťažnosť podal aj prokurátor. O sťažnostiach tak bude rozhodovať Najvyšší súd.

Sisáka zadržala NAKA počas utorkovej (19. 10.) protikorupčnej akcie Syseľ. V rukách polície skončili celkom traja obvinení, ktorých vinia z trestného činu podplácania a nepriamej korupcie.

Policajti počas zásahu urobili osobné i domové prehliadky, ako aj prehliadky iných priestorov. Vyšetrovateľ obvinil šesť osôb, ktoré sa mali dopustiť korupcie najmenej v troch prípadoch - pri ovplyvňovaní civilných a trestných konaní vedených na rôznych súdoch v Prešovskom a Košickom kraji. Medzi obvinenými i zadržanými boli aj advokáti či súdni úradníci.

Sisákovi aj ďalším dvom ľuďom písal Marian Kočner v júni 2018 správu o tom, že ho berú do väzby. „Berú ma do väzby,‟ napísal vtedy Kočner Alene Zsuzsovej, milenke Miriam Hatinovej a Sisákovi. „Neverím,‟ odpísal vtedy východoslovenský podnikateľ.


VIAC Z Domáce