23. 10. 2021 12:05 | BRATISLAVA/TASR

Banky upozorňujú na nárast podvodov cez e-maily či telefonickú komunikáciu

Ľudia majú byť obozretní a nikdy neotvárať neznáme správy vrátane príloh či odkazov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: smolaw/shutterstock.com

Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie zaznamenal v poslednom období zvýšený počet prípadov týkajúcich sa podvodnej e-mailovej či telefonickej komunikácie.

„Cieľom podvodníkov je zneužiť dôverčivosť obete s cieľom získania prístupových údajov do elektronického bankovníctva či údajov o platobnej karte," upozornila právnička asociácie Sylvia Ďatelinková s tým, že s útokom sa môžu spotrebitelia stretnúť vo forme e-mailov, SMS správ či telefonátov.

Najčastejšie ide o tzv. phishing. „Obeti je zvyčajne podstrčený podvodný odkaz so žiadosťou o jeho otvorenie. Po otvorení takéhoto odkazu je od obete vyžadované, aby zadala prístupové údaje do elektronického bankovníctva, prípadne údaje k platobnej karte," vysvetlila právnička.

Upozornila, že treba byť mimoriadne obozretný a v žiadnom prípade neotvárať neznáme správy vrátane príloh či odkazov.

„Ak by ste totižto poskytli inej osobe prístupové údaje do elektronického bankovníctva alebo k platobnej karte, porušili by ste tým podmienky upravujúce používanie elektronického bankovníctva a platobného prostriedku. V takom prípade by ste v plnom rozsahu zodpovedali za stratu, ktorá vám takýmto konaním vznikla," doplnila Ďatelinková.

Podvodníci sa vydávajú aj za medzinárodné spoločnosti

Právnička dodala, že podvodníci sú čoraz sofistikovanejší a neváhajú sa vydávať za medzinárodné spoločnosti či už z oblasti IT sektora alebo doručovacích služieb, taktiež za banky či štátne inštitúcie.

„Na svoje obete po novom číhajú aj na inzertných portáloch či internetovej platforme ponúkajúcej zdieľané cestovanie," podotkla.

Útoky hackerov sú čoraz nebezpečnejšie.
Útoky hackerov sú čoraz nebezpečnejšie. Foto: TV Markíza
 

V týchto prípadoch je podľa jej slov modus operandi takmer rovnaký. Podvodník predstiera záujem o ponúkaný tovar či prepravu a zašle obeti odkaz so žiadosťou o vyplnenie údajov o platobnej karte, na ktorú jej majú byť zaslané peniaze.

„Ide o precízne premyslený podvod. Nedajte sa nachytať. Môžete tak prísť o nemalé finančné prostriedky. Preto v žiadnom prípade nikomu neposkytujte prístupové údaje k elektronickému bankovníctvu ani údaje o platobnej karte. Vedzte, že na účely poukázania platby stačí poskytnúť iba číslo vášho účtu," uzavrela Ďatelinková.


VIAC Z Domáce